Mourinho ii ia apararea lui Cristiano Ronaldo: "A muncit ca un animal"

17 Ianuarie 2012
651 Vizualizari | 0 Comentarii
jose mourinho
Antrenorul echipei de fotbal Real Madrid, Jose Mourinho, i-a luat apărarea atacantului portughez Cristiano Ronaldo, care nu traversează o perioadă prea bună la gruparea din capitala Spaniei, fiind fluierat de fanii madrileni la ultimul meci disputat pe Santiago Bernabeu.

'Lucrez cu Cristiano de un an şi jumătate, iar el a marcat nu ştiu cate goluri şi nu ştiu cate hat-trick-uri... Am caştigat un trofeu cu golul său (Cupa Spaniei). Insă ştiţi ce meci al lui Cristiano mi-a plăcut cel mai mult? Cel cu Mallorca (disputat sambătă şi caştigat de Real cu 2-1în deplasare - n.red). Un jucător obişnuit să fie figura principală, chiar dacă nu a jucat bine cu Mallorca, a muncit ca un animal, a recuperat mingi şi a făcut exact ceea ce era nevoie pentru echipă. A fost ziua în care eu am i-am spus 'fantasticul Ronaldo' pentru efortul depus pe teren. Am stat de vorbă cu el după meci şi i-am spus: nimeni nu se atinge de tine', a declarat Mourinho, ocazia unei conferinţe de presă susţinută marţi, cu o zi înaintea meciului cu FC Barcelona, din cadrul primei manşe a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei.

Tehnicianul portughez a înregistrat o sigură victorie în cele opt dueluri pe care le-a avut pană acum cu FC Barcelona, de cand a preluat conducerea tehnică a lui Real Madrid, înaintea sezonului 2010/2011, Cristiano Ronaldo fiind cel care a adus victoria, în prelungiri, în finala ediţiei trecute a Cupei Spaniei, caştigată de madrileni cu 1-0.

'Prioritatea o reprezintă campionatul, însă meciul de maine este, de asemenea, unul foarte important. Singurul rezultat care ne interesează este calificarea la capătul celor două jocuri', a mai spus Jose Mourinho.