Mutu aduce prima victorie a Romaniei intr-un meci oficial dupa un an si jumatate: Romania - Luxemburg 3-1

29 Martie 2011
1140 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Mutu

Dupa un an si jumatate de asteptare, nationala de fotbal a Romaniei reuseste, in sfarsit, sa castige un meci oficial. In urma cu cateva momente s-a incheiat partida dintre Romania si Luxemburg, de la Piatra Neamt, contand pentru preliminariile EURO 2012 - grupa D, intalnire pe care tricolorii au castigat-o cu scorul de 3-1 (1-1).

Nationala a fost salvata de Adrian Mutu,
care a reusit o dubla, in minutele 24 si 69, a treia reusita apartinandu-i lui Zicu, in minutul 80. Scorul a fost deschis de oaspeti, in minutul 23, prin Lars Gerson.
In urma acestui succes, tricolorii s-au apropiat la 3 puncte de locul secund, dar raman pe locul 5 in grupa D.

Antrenorul Razvan Lucescu a fost huiduit pe parcursul intregului meci, iar la final intregul stadion i-a scandat demisia. De notat ca Luxemburg a marcat primul gol in poarta Romaniei in 5 meciuri, dar si primul gol in actualele preliminarii.

In fata a 12.000 de spectatori, au evoluat echipele:

Romania: Ciprian Tatarusanu - Cristian Sapunaru, Gabriel Tamas (capitan; 65 Dorin Goian), Florin Gardos, Razvan Rat - Adrian Ropotan, Gabriel Muresan - Adrian Mutu (84 Marius Alexe) - Ianis Zicu, Ciprian Marica, Bogdan Stancu (46 Gabriel Torje). Selectioner: Răzvan Lucescu.

Luxemburg: Jonathan Joubert - Tom Schnell (90 Massimo Martino), Guy Blaise, Eric Hoffmann, Mario Mutsch - Lars Gerson (59 Daniel Da Mota), Ben Payal, René Peters (capitan), Gilles Bettmer (81 Tom Laterza), Charles Leweck - Aurélien Joachim. Selectioner: Luc Holtz.

Cartonase galbene: Blaise (18), Tamas (37), Mutsch (82), Ropotan (86).