National Arena va gazdui o finala magica in Europa League - VIDEO

26 Aprilie 2012
1781 Vizualizari | 0 Comentarii
Ce finala vom avea la Bucuresti! In finala Europa League, de pe 9 mai, programata pe National Arena, s-au calificat Athletic Bilbao si Atletico Madrid. Cele doua formatii au eliminat pe Sporting Lisabona si Valencia si lupta in Romania pentru marele trofeu.

Cel mai spectaculos meci a fost si aseara cel dintre Athletic Bilbao sI Sporting Lisabona. Spaniolii au invins cu 3-1 si s-au calificat in finala, cu scorul general de 4-3. Susaeta a deschis scorul pentru gazde in minutul 17, cu un sut puternic din 12 metri, dupa o pasa a lui Llorente. La carma jocului au continuat sa fie spaniolii, care au mai ratat cateva ocazii, dar de marcat au facut-o lusitanii. In minutul 44, Van Wolfswinkel egaleaza cu un sut puternic trimis cu piciorul stang din 15 metri! Impinsi de la spate de un public fantastic, jucatorii lui Bielsa au intrat la cabine in avantaj, scor 2-1, dupa ce Llorente a primit o pasa perfecta de la Gomez si a inscris pe langa portarul Rui Patricio. Dupa pauza, cele doua echipe au inchis jocul si se parea ca meciul va intra in prelungiri. In minutul 88, Bilbao a dat lovitura. Llorente a inscris golul calificarii, cu o deviere din patru metri, dupa o centrare perfecta a lui Gomez.

In celalalt meci de aseara, Atletico Madrid a eliminat-o pe Valencia, cu scorul general de 5-2. Dupa ce, in tur, madrilenii au invins cu 4-2, echipa lui Duego Simeone a batut si in mansa retur cu 1-0 si va juca marea finala de la Bucuresti. In prima repriza a meciului de pe Mestalla, Valencia a ratat cateva ocazii uriase, dar paradele lui Courtois si impreciziile lui Soldado sau Calanes au pastrat scorul alb la pauza. La un sfert de ora de la reluare, Atletico Madrid a dat lovitura. Adrian a deschis scorul si a parafat, practic, calificarea madrilenilor in finala Europa League. Dupa gol, singurul moment mai important s-a petrecut in minutul 77, cand Tiago a fost eliminat, iar Valencia a primit penalty. Dupa doua minute de proteste, arbitrul a revenit si nu a mai acordat lovitura de la 11 metri. Atletico Madrid a invins la Valencia cu 1-0 si vine la Bucuresti sa cucereasca marele trofeu.