Ne-am batut joc de o sansa uriasa! CSMS, eliminata din Cupa Romaniei - GALERIE FOTO

17 Decembrie 2015
1400 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalistii CSMS Iasi au fost la un pas de o performanta istorica – o calificare in careul de asi al Cupei Romaniei. Pe un frig patrunzator, in fata a doar 1000 de spectatori, CFR Cluj a invins la Iasi, cu scorul de 2-1.

Vasile Gheorghe a avut cea mai mare ocazie din prima repriza, dar sutul mijlocasului moldovenilor a fost aparat de Minca. Beleck a avut sansa golului în minutul 43, dar atacantul camerunez de la CFR Cluj nu l-a putut învinge pe Grahovac. A facut-o, în schimb, Paun, din pasa lui Nelut Rosu, la zece minute de la reluare. Vasile Gheorghe a ratat apoi în doua rânduri egalarea, la aceeasi faza. Mijlocasul de 30 de ani a reusit sa marcheze în minutul 77, din pasa lui Enescu, însa ultimul cuvânt le-a apartinut tot clujenilor. Dani Coelho a patruns pe dreapta si a centrat pentru Leo Beleck, care a împins mingea în poarta cu genunchiul. La ultima faza, Minca a retinut sutul din lovitura libera trimis de Piccioni, iar CSMS Iasi - CFR Cluj s-a terminat 1-2. Ardelenii au ajuns pentru al doilea sezon la rând în penultimul act. Dupa meci, Nicolo Napoli, antrenorul CSMS Iasi, a recunoscut superioritatea adversarului, mai ales de dupa pauza: "A fost un meci echilibrat, cu putine ocazii. In prima repriza ne-am aoarat bine, dupa pauza am incercat sa marcam, dar am primit goluri foarte usor. Am reusit chiar sa egalam, dar nu am mai avut forta sa marcam inca o data. Dupa aspectul jocului din repriza a doua, CFR Cluj a meritat victoria si-i felicit. Ne-am dorit enorm de mult sa ajungem in semifinalele Cupei Romaniei, dar din pacate am pierdut. Acum, trebuie sa ne concentram pe jocul extrem de important cu U Craiova de sambata. Nu ne intereseaza scandalul de la olteni, nici sa fie retrogradati. Noi jucam toate meciurile pe teren. Totusi, nu inteleg de ce eu am fost chemat la Comisia de Disciplina chiar in ziua meciurilor cu ASA Targu Mures si apoi cu CFR Cluj".

În ziua în care CSMS Iasi a jucat pe teren propriu cu CFR Cluj în sferturile de finala ale Cupei României, antrenorul moldovenilor, Nicolo Napoli, a fost chemat la Bucuresti pentru a fi judecat de Comisia de Disciplina a FRF, pentru implicarea în scandalul pariurilor. Iesenii au cerut o amânare, pentru ca nu era posibil ca tehnicianul italian sa fie la sedinta de la Federatia Româna de Fotbal de la ora 15.30, sa fie judecat si apoi sa revina la Iasi, pentru a-si conduce echipa în meciul cu CFR, care a început de la 20.30, programat chiar de FRF, organizatoarea competitiei. "Nu ma mai mira nimic. Antrenorul meu (n.r. Nicolo Napoli) a fost citat astazi, de la ora 15:30, înainte de meci, la Comisia de Disciplina. Nu pot sa înteleg, este fara precedent o asemenea chestiune, ca antrenorul sa fie chemat la Comisia de Disciplina, când el participa la o competitie organizata de Federatia Româna de Fotbal", a declarat Florin Prunea, pentru Digi Sport, înaintea meciului dintre CSMS Iasi si CFR Cluj, din sferturile de finala ale Cupei României."Sigur ca am cerut o amânare si speram sa gasim întelegere. Nu era normal sa paraseasca echipa o jumatate de zi, sa stea pe la Federatie, sa îl judece dupa niste articole de presa. Am anuntat ca nu se poate, probabil cei de la Federatie nu au stiu ca astazi este Cupa României", a adaugat presedintele iesenilor.

Pana acum, in semifinalele Cupei Romaniei, s-au calificat Dinamo Bucuresti, CFR Cluj si ASA Targu Mures. Astazi, se va decide si a patra formatie calificata in careul de asi al Cupei, dupa meciul dintre Viitorul si Steaua (ora 20.30), Digi Sport, Dolce Sport si Pro TV.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Cretu, Ciuca, Tiganasu - Mitici, Enescu - Nuno Viveiros (Piccioni '58), V. Gheorghe, Onduku - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

CFR Cluj: Minca - Daniel Filipe, Larie, A. Muresan, Vitor Bruno (L. Goian '89) - Gomelt, Petrucci - Paun, Rosu (Camora '70), Nouvier (Nascimento '71) - Belek. Antrenor: Antonio Oliveira.

Cartonase galbene: Vitor Bruno '87, Larie '90+2, L. Goian '90+5.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Adrian Ghinguleac, Vladimir Urzica (asistenti) - Iulian Calin (rezerva).

Observatori: Nicolae Marodin, Daniel Scânteie.