Ne-am intors in joc! CSMS Iasi a castigat la Ploiesti si e prima din play-out

12 Martie 2016
1387 Vizualizari | 1 Comentarii
Fotbalistii de la CSMS Iasi au trecut repede peste esecul cu CFR Cluj de etapa trecuta si au castigat pe terenul Petrolului, scor 2-1, in a doua etapa din play-out. Desi antrenorul Nicolo Napoli a trimis in teren o echipa ultradefensiva, iesenii au jucat foarte bine in prima repriza a partidei de la Ploiesti.Maghiarul Lukas Bole a deschis scorul in minutul 9 cu un sut in forta din interiorul careului, un sut la care portarul Cobrea nu a avut nicio reactie. Petrolul a avut un gol anulat pentru offside in minutul 21, pentru ca patru minute mai tarziu Cobrea sa se opuna providential cu piciorul la sutul lui Cristea. O faza in care atacantul oaspetilor a scapat singur cu portarul dupa o minge pierduta in propria jumatate de Ziani. CSMS Iasi a facut totusi 2-0 in minutul 27 prin acelasi Cristea, care nu a mai iertat si a inscris cu un sut din interiorul careului. Puternic contestat de suporterii Petrolului, antrenorul gazdelor Constantin Schumacher a facut toate cele trei schimbari la pauza si echipa ploiesteana a dat semne vizibile de viata in partea secunda. Fundasul stanga Fabrice Begeorgi a redus din diferenta in minutul 48 cu un sut din afara careului la peste 30 de metri. O minge care a muscat gazonul in fata lui Grahovac. Un minut mai tarziu gazdele puteau restabili egalitatea la un sut al lui Gavrila care a intalnit bara din dreapta a portii lui Grahovac. Pana la final nu au mai fost ocazii si CSMS Iasi pune mana pe trei puncte extrem de importante in lupta pentru evitarea retrogradarii. CSMS Iasi are 22 de puncte si ocupa primul loc in playout. Petrolul ramane lanterna rosie a campionatului, cu doar patru puncte in conditiile in care urmatoarea clasata, Concordia Chiajna, are 10 puncte. Etapa viitoare, vineri, 18 martie, CSMS Iasi va juca acasa cu FC Voluntari.
Petrolul Ploiesti: Cobrea – Miselaricu, Prestia, Inez ('46 Benga), Begeorgi - Bucsa – Mares, Ziani ('46 Gavrila), Zoubir, Stana – Paolucci ('46 Pacar). Antrenor: Constantin Schumacher.
CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu - Cretu, Ciuca - Bole ('90+4 Onduku), V. Gheorghe ('46 Enescu), Cristea ('81 Llullaku)  – Golubovic.Antrenor: Nicolo Napoli
Arbitri: Ovidiu Hategan – Octavian Sovre, Sebastian Gheorghe
Cartonase galbene: Stana, Begeorgi / Frasinescu
Reactii la finalul meciului

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Suntem multumiti de rezultat. Am luat 3 puncte foarte importante in clasament. Campionatul se joaca pana la ultimul meci. Suntem o echipa foarte echilibrata, cu jucatori cu experienta. Acum ne pregatim pentru jocul de vineri cu FC Voluntari, care este foarte greu. Jucatorii sunt suparati ca am ratat play-off-ul. Acum, incercam sa uitam de play-off si sa castigam cat mai multe puncte. Astazi am facut un meci foarte bun, dar etapa viitoare ne asteapta un joc foarte greu acasa cu Voluntariul”.

Florin Prunea, presedinte CSMS Iasi: ”Cred ca am aratat ca suntem echipa mai buna in acest play-out. Este incredibil ce se intampla in Romania. Noi am facut 41 de puncte astazi, dar acest sistem cretinoid fura din munca jucatorilor si antrenorilor si ne injumatateste punctele. Sistemul cu play-off si play-out este un faliment total care alunga lumea de pe stadion. Avem mari probleme si la Iasi., unde trebuie sa fim mai respectati. Sa ni se explice foarte clar daca se mai vrea fotbal la Iasi sau se vrea doar rugby”.

Constantin Schumacher: ”Petrolul trebuie sa se gandeasca in acest moment la ce are de facut. Trebuie sa ne gandim noi la ce trebuie facut de acum inainte. Imi asum toata raspunderea pentru cele 5 esecuri consecutive din acest an. Lumea vad ca este nemultumita, oamenii au dreptate pentru ca sunt obisnuiti ca aceasta echipa sa aiba rezultate. Ma gandesc in aceste zile la ce am de facut in urmatoarea perioada. Iau in calcul sa-mi dau si demisia. Oamenii nu inteleg ca sunt foarte multi jucatori noi, eu cred in continuare in ei.”
Alex Cretu, mijlocas CSMS Iasi: „Un joc greu, un teren greu. Suntem fericiti, suntem pe primul loc. M-am bucurat ca mi-am ajutat echipa sa castigam astazi. Din cauza vremii a fost un teren greu. Am jucat toate meciurile in 2016, dar nu cred ca exista titulari sau rezerve. Important este sa te pregatesti bine toata saptamana. Am inceput cu stangul acest play-out. Am fost si un pic obositi psihic. Petrolul poate ramane in Liga I, doar daca va castiga toate meciurile pana la final”.

Andrei Cristea, atacant CSMS Iasi: ”Chiar daca Petrolul e ultima in clasament, eram convinsi ca vom avea un meci greu si ma bucur ca am reusit sa castigam. Am aratat ca o echipa care merita sa fie pe primul loc in play-out. Acum trebuie sa castigam meciul de acasa cu Voluntariul, pentru ca altfel am invins degeaba la Ploiesti. Nu ma gandesc la nationala, eu vreau sa-mi ajut echipa. Campionatul este inca lung. Le doresc jucatorilor si suporterilor de la Ploiesti sa-si revina repede, pentru ca fotbalul romanesc are nevoie de Petrolul. Daca mai vorbim mult de play-off, o sa tot pierdem meciuri in play-out”.