Ne-am luat REVANSA! CSMS Iasi s-a calificat in sferturile Cupei Romaniei

28 Octombrie 2015
817 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa esecul umilitor si total neasteptat de etapa trecuta, 0-1 acasa cu Concordia Chiajna, fotbalistii de la CSMS Iasi au reusit sa-si ia aseara revansa, chiar pe terenul ilfovenilor. In optimile de finala ale Cupei Romaniei, CSMS a invins la Chiajna, cu scorul de 2-1 (0-1), la capatul unei reprize secunde bune, in care iesenii au si intors scorul.

Formatia din Copou accede astfel intre primele opt echipe din Cupa Romaniei. Prima repriza a jocului de la Chiajna a fost una extrem de modesta. lfovenii au deschis scorul in minutul 29 prin Florin Rasdan, cu un sut cu dreptul din marginea careului. Mingea a intalnit si bara inainte de a intra in poarta. Pana la pauza, gazdele au mai ratat doua bune ocazii. Mai intai prin Raducanu, in minutul 31, acesta ratand intalnirea cu balonul la centrarea lui Purece. Acelasi Purece l-a incercat pe Grahovac cu un sut din actiune, portarul iesean retinand mingea in doi timpi.

Jucatorii lui Nicolo Napoli au revenit in partea secunda si au egalat la sase minute dupa pauza prin Badic. Acesta a scuturat plasa cu o reluare din prima la zece metri de poarta, o centrare perfecta, venita din banda dreapta. Frasinescu a adus victoria pentru oaspeti, in minutul 71, cu o lovitura de cap din sase metri. Dupa o lovitura libera, executata perfect de Bole, Ciuca a ratat reluarea din 6 metri, mingea a ajuns la Mihalache, care a centrat perfect pentru Frasinescu, cel care a punctat cu o frumoasa lovitura de cap. Purece a ramas pana la final cel mai activ jucator al gazdelor si acesta a ratat o buna sansa in minutul 76, cand a trimis dintr-o lovitura pe centrul portii. Grahovac a retinut fara emotii. In prelungirile partidei, Cretu a ratat incredibil, cu poarta goala pe contraatac, dupa o pasa perfecta a lui Golubovic, dar chiar si asa CSMS a obtinut calificarea in sferturi. Pentru ieseni urmeaza acum meciul extrem de important de sambata, de la Ploiesti. Jucatorii CSMS raman in cantonament la Snagov pana vineri, cand vor face deplasarea la Ploiesti.

Thriller la Brasov

Liderul Ligii 1 a trecut prin mari emotii, marti seara, la Brasov, in meciul cu formatia locala, in optimile de finala din Cupa Romaniei, dar s-a impus in cele din urma cu 4-3, dupa 120 de minute. Echipa lui Marius Sumudica a dominat autoritar prima repriza si in minutul 35 tabela arata deja 3-0 pentru giurgiuveni. Tembo, Budescu si Ionita au marcat pentru Astra si meciul parea rezolvat inaintea pauzei, insa mai multe erori comise in partea secunda i-au readus in meci pe brasoveni. Gazdele au ratat un penalty prin Matei la scorul de 0-3, dar acelasi jucator a marcat de doua ori, trimitand neverosimil meciul in prelungiri. Olteanu a punctat si el golul de 2-3. Cu doua minute inaintea finalului celei de-a doua reprize de prelungiri, Dandea a marcat golul calificarii Astrei cu un sut din interiorul careului, dupa ce portarul advers Mutu intervenise decisiv asupra lui Teixeira.

Programul optimilor Cupei Romaniei:

Marti, 27 octombrie

FC Brasov - Astra Giurgiu 3-4 (Marius Matei '67, '90, Olteanu '88 / Tembo '18, Budescu '28, Ionisa '35, Dandea '118)

Marius Matei a ratat un penalty pentru gazde in minutul 59 si a fost apoi eliminat in minutul 100!

Concordia Chiajna - CSMS Iasi 1-2 (Rasdan '29/ Badic '50, Frasinescu '70) Stadion Concordia (Chiajna)

Poli Timisoara - Petrolul Ploiesti

Miercuri, 28 octombrie

SC Bacau - ASA Tg. Mures, ora 16:00, Stadion Letea (Bacau), LIVE la Digi Sport 1
Viitorul 2 - CFR Cluj, ora 18:00, Stadion Central (Ovidiu), LIVE la Digi Sport 1
Pandurii Tg. Jiu - Dinamo, ora 20:30, Stadion Municipal (Drobeta Turnu Severin), LIVE la Digi Sport 1

Joi, 29 octombrie

Viitorul - FC Botosani, ora 18:00, Stadion Central (Ovidiu), LIVE la Digi Sport 1
FCM Baia Mare - Steaua, ora 20:30, Stadion Viorel Mateianu (Baia Mare), LIVE la Digi Sport 1