Nebunie in semifinalele Europa League - FOTO, VIDEO

19 Aprilie 2012
1692 Vizualizari | 0 Comentarii
O noua seara nebuna in Europa League la fotbal! Cele patru formatii calificate in semifinale au marcat 9 goluri si au oferit doua partide de poveste. Atletico Madrid a invins pe Valencia cu 4-2, in timp ce surpriza serii vine din Portugalia, acolo unde Sporting Lisabona a invins pe Athletic Bilbao, cu scorul de 2-1.

Dupa o prima repriza incheiata cu un scor alb, Bilbao si Sporting au facut show dupa pauza. In minutul 53, Aurtenetxe puncteaza pentru Bilbao cu o reluare din sase metri. Bascii au beneficiat de o lovitura libera de pe partea dreapta, iar tanarul Aurtenetxe a reluat decisiv. Cinci minute mai tarziu, Amorebieta suteaza puternic si mingea intalneste bara din dreapta a portii aparate de Rui Patricio. Cand nimeni nu le mai dadea nici o sansa, lusitanii au inviat si au intors meciul in doar patru minute. Mai intai, in minutul 75, Insua restabileste egalitatea cu o fabuloasa lovitura de cap din 12 metri. Patru minute mai tarziu, Sporting a facut 2-1. Capel a marcat cu un sut formidabil de la 20 de metri. Iraizoz a fost batut la coltul scurt si Sporting a intors spectaculos rezultatul.

In celalalt meci de aseara, Atletico Madrid a zdrobit Valencia, pe care a invins-o cu scorul de 4-2. La pauza, cele doua formatii erau la egalitate, dupa reusitele lui Falcao si respectiv Jonas. In repriza secunda, Atletico a mai punctat de trei ori prin Miranda, Lopez si Falcao, in timp ce in prelungirile partidei Ricardo Costa a redus din diferenta si mentine inca vii sperantele Valenciei.
Meciurile retur din semifinalele Europa League se vor disputa joia viitoare, in Spania, la Bilbao si respectiv Valencia. Marea finala este programata pe Bucuresti, pe National Arena, in data de 9 mai 2012.