New York Rangers, invingatoare in Winter Classic

3 Ianuarie 2012
483 Vizualizari | 0 Comentarii
New York Rangers

Echipa New York Rangers a învins cu scorul de 3-2 echipa Philadelphia Flyers, luni seara, în cadrul 'Winter Classic', meciul din Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheaţă (NHL) programat să se dispute în aer liber, în preajma Anului Nou.

Partida a avut loc anul acesta pe un patinoar instalat provizoriu pe stadionul de baseball al echipei Pillies din Philadephia, în faţa a 46.967 de spectatori pe o vreme friguroasă, vant şi caţiva fulgi răzleţi de zăpadă.

După o primă repriză fără gol, Flyers a deschis scorul prin Brayden Schenn (min.33), aflat la prima sa reuşită în NHL, iar apoi gazdele şi-au dublat avantajul, prin Claude Giroux (min.35), al doilea marcator al Ligii, cu 18 goluri.

Insă Rangers a reuşit să reducă din handicap după doar 30 de secunde, prin Mike Rupp, acelaşi jucător restabilind egalitatea în debutul reprizei a 3-a, înainte ca Brad Richard să-i aducă pe new-yorkezi în avantaj, cand mai rămăsese de jucat un sfert de oră din timpul regulamentar. Cu 20 de secunde înainte de finalul jouclui, Flayers a beneficiat de o lovitură de penalitate, însă Danny Briere nu l-a putut învinge pe portarul suedez Henrik Lundqvist.

New York Rangers a caştigat şapte din ultimele sale opt partide, consolidandu-şi astfel poziţia de lider în clasamentul Conferinţei de Est, cu 52 pct.

Page time :0.1362 (s) | 23 queries | Mysql time :0.012588 (s)