Nicolae Stanciu, cel mai bun marcator pentru Romania

23 Mai 2018
1165 Vizualizari | 0 Comentarii

Reprezentativa de fotbal a Romaniei va disputa ultimele jocuri de pregatire inaintea debutului in Liga Natiunilor UEFA. Pe 31 mai, de la ora 17:00, pe stadionul din Graz (Austria), tricolorii vor intalni Chile, urmand ca pe 5 iunie, de la ora 20:30, pe stadionul „Ilie Oana” din Ploiesti, sa joace impotriva Finlandei.

Nicolae Stanciu are cele mai multe goluri inscrise pentru nationala, dintre fotbalistii aflati pe lista preliminara data publicitatii de Cosmin Contra. Actualul mijlocas al Slaviei Praga are 7 reusite. Urmeaza Gheorghe Grozav (5), Alexandru Chipciu (4) si Constantin Budescu (4).

In ceea ce priveste numarul golurilor marcate pentru echipa de club in acest sezon, George Tucudean si Alexandru Baluta au fost cei mai prolifici, fiecare reusind sa penetrezed poarat adversa de cate 16 ori.

Atentie! Claudiu Keseru a marcat de 28 pentru Ludogoret in acest sezon, dar atacantul nu este la lot pentru ca formatia bulgara a insistat sa-l aiba in perioada de pregatire pentru preliminariile Ligii Campionilor.

Portari

Contra ii are la dispozitie pe cei doi portari care vor lupta pentru un loc de titular: Nita si Tatarusanu. Ei au sanse egale la titularizare.

Florin Nita (Sparta Praga, 2 selectii la nationala) – 3690 minute jucate in acest sezon pentru echipa de club (41 de meciuri).
Ciprian Tatarusanu (FC Nantes, 49) – 3240 (36).
Silviu Lung (Kayserispor, 3) – 2610 (29).
Bogdan Lobont (AS Roma, 85) – 0.

Fundasi

Moti si Grigore lipsesc, dar aceste absente ne afecteza prea tare forta defensivei in care Benzar e titular pe dreapta, Chiriches si Sapunaru sunt in centru, iar Bancu e favorit sa joace pe stanga.

Cristian Manea (CFR Cluj, 2 selectii la nationala / 0 goluri marcate) – 3060 de minute jucate pentru echipa de club (34 de meciuri) / 0 goluri marcate.
Romario Benzar (FCSB, 11/0) – 2529 (29)/1.
Cristian Sapunaru (Kayserispor, 25/0) – 2457 (32)/0.
Vlad Chiriches (Napoli, 53/0) – 763 (9)/0.
Ionut Nedelcearu (UFA, 1/0) – 3119 (35)/2.
Mihai Balasa (FCSB, 2/0) – 2615 (32)/1.
Alin Tosca (Benevento, 11/0) – 1683 (20)/0.
Nicusor Bancu (CS U Craiova, 2/0) – 3022 (38)/4.

Mijlocasi

Pintilii si Anton pot fi jucatorii folositi la inchidere. In ceea ce priveste linia de trei mijlocasi ofensivi, optiunile sunt numeroase.  Rotariu, Budescu si Stanciu ar fi un trio decent.

Mihai Pintilii (FCSB, 42 de selectii la nationala/1 gol marcat) – 2472 de minute jucate pentru echipa de club (33 de meciuri)/1 gol marcat.
Alexandru Cicaldau (FC Viitorul, 1/0) – 3126 (37)/1.
Paul Anton (Anji Mahacikala, 2/0) – 2442 (31)/8.
Dragos Nedelcu (FCSB, 1/0) – 2335 (32)/1.
Constantin Budescu (FCSB, 9/4) – 2576 (36)/13.
Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 21/7) – 1526 (27)/7.
Dorin Rotariu (Royal Mouscron-Péruwelz, 5/1) – 2042 (29)/11.
Dennis Man (FCSB, 1/0) – 3000 (46)/12.
Alexandru Chipciu (Anderlecht, 34/4) – 1275 (21)/ 0.
Alexandru Mitrita (CS U Craiova, 2/0) – 2686 (35)/14.
Ciprian Deac (CFR Cluj, 14/1) – 2947 (34)/5.
Adrian Stoian (Crotone, 1/0) – 2262 (33)/2.
Alexandru Baluta (CS U Craiova, 4/1) – 2859 (35)/16.

Atacanti

Tucudean ar fi cel mai indreptatit sa spere la un loc de titular, in lipsa lui Keseru.

George Tucudean (CFR Cluj, 4 selectii la nationala/1 gol marcat) – 2819 de minute jucate in acest sezon (36)/16.
George Puscas (Novara, 0/0) – 2254 (30)/10.
Gheorghe Grozav (Bursaspor, 25/5) – 1139 (24)/2.

Cotele de piata ale „tricolorilor”

Vlad Chiriches este cel mai scump fotbalist roman in acest moment, fundasul central al lui Napoli avand o cota de piata de 6 milioane de euro, potrivit transfermarkt.com. Tatarusanu si Stanciu sunt cotati la 4 milioane de euro. Cel mai voloros fotbalist din campionatul intern este Constantin Budescu – 2,3 milioane de euro.