Nicolo Napoli dezvaluie secretul care a dus CSMS Iasi pe primul loc in Liga I

10 August 2015
1536 Vizualizari | 0 Comentarii
Nicolo Napoli
• Dupa victoria cu CFR Cluj, antrenorul Nicolo Napoli a dezvaluit care este secretul echipei sale, o formatie care deocamdata nu-si propune decat evitarea retrogradarii

Fotbalistii de la CSMS Iasi continua sa fie o sperietoare pentru celelalte formatii din Liga I. Dupa returul de exceptie in care au reusit sa se salveze de la retrogradare en-fanfare, jucatorii lui Nicolo Napoli au si un start de sezon 2015-2016 de exceptie. Dupa victoria de vineri seara, scor 2-1, cu CFR Cluj, iesenii au urcat pe primul loc in clasament. Golurile unei victorii pe deplin meritate au fost marcate de Bojan Golubovic (din penalty, in minutul 21, dupa o faza la care portarul Minca de la CFR Cluj a fost eliminat) si de Andrei Enescu (sut de la marginea careului, la radacina barei, in minutul 38).

Dupa acest succes, CSMS a urcat, cel putin temporar, pe primul loc in clasamentul Ligii I de fotbal. Iesenii nu au prea mult timp de sarbatorit, pentru ca etapa viitoare, maine, CSMS joaca in runda cu numarul 6 din Liga I de fotbal, in deplasare la FC Botosani, iar sambata, in Copou va urca Dinamo Bucuresti.

Dupa meci, antrenorul Nicolo Napoli a dezvaluit care este secretul echipei sale, o formatie care deocamdata nu-si propune decat evitarea retrogradarii. "Am meritat aceasta victorie, chiar puteam castiga mai clar. Sunt multumit de cum am jucat, am facut-o foarte bine, chiar daca dupa pauza nu am mai fost la fel de concentrati. Sunt puncte foarte bune, sunt fericit pentru baieti, dar campionatul este abia la inceput. Noi suntem echipa care ne putem propune doar sa ne salvam de la retrogradare. E mai bine insa ca meci de meci, etapa de etapa sa muncim si sa adunam puncte. Nu avem niciun secret, e doar foarte multa munca. Suntem un grup unit, care am lucrat foarte bine si sezonul trecut. Urmeaza doua meciuri foarte grele, din 3 in 3 zile, dar deocamdata suntem fericiti pentru aceasta victorie", a spus Napoli.

Si unul dintre marcatorii iesenilor in meciul de vineri era convins ca Iasul poate face o figura frumoasa in acest campionat. "Cu atitudinea noastra din final nu aveam cum sa nu castigam. E o concurenta mare la noi la echipa, au venit jucatori buni in vara asa se poate explica forma noastra buna. Ma bucur ca am marcat. Sper ca acest gol sa-mi dea incredere si sa redevin titular la Iasi. Ne dorim sa adunam cat mai multe puncte. Este un campionat foarte greu si sa ne atingem obiectivul. Noi la fiecare meci vrem sa castigam, dar depinde numai de noi", a spus Enescu.