Nimeni nu ne poate da gol! CSMS a scos o remiza alba la Galati

19 Martie 2015
1032 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu Nicolo Napoli pe banca tehnica, echipa CSMS Iasi este o nuca tare greu de spart de adversari. Iesenii au ajuns la cinci meciuri consecutive fara gol primit, dupa ce ieri au remizat, scor 0-0, la Otelul Galati. Antrenorul CSMS Iasi a inceput foarte curajos meciul de la Dunare, cu un singur inchizator, Enescu, alaturi de care a jucat, in permiera titular, Fabio Braga.

Laurentiu Iorga a dat tonul ocaziilor de poarta cu un sut din marginea careului, dar pe directia goalkeeperului bosniac Grahovac. In minutul 26, Badic a sutat bine de la marginea careului, dar mingea a fost retinuta cu siguranta de Hotoboc. Imediat, pe contraatac, Tudorie a reluat peste poarta din pozitie ideala, dupa o actiune frumoasa, purtata pe traseul Dica-Cernat. Tot gazdele au fost mai periculoase si 10 minute mai tarziu, cand Florin Cernat s-a aruncat in careu si a cerut penalty, dar arbitrul Marian Balaci a lasat corect jocul sa continue.

In minutul 39, acelasi Cernat a executat perfect o lovitura libera de la 18 metri, dar Grahovac a respins bine in corner. Dupa ce si Tudorie a trimis o lovitura de cap peste poarta, cele doua echipe au intrat la cabine, scor 0-0. La zece minute de la reluare, Cernat a cersit din nou o lovitura libera de la marginea careului iesean, iar arbitrul Balaci i-a dat galben pentru simulare. Jucatorii lui Nicolo Napoli au jucat mai exact in repriza a doua, iar in minutul 65, Golubovic a reluat din demivoleu, alaturi de poarta adversa. Dupa alte patru minute, Alex Ciucur a luat o actiune pe cont propriu, a driblat trei jucatori, i-a pasat lui Badic, care a fentat un adversar si a tras putin pe langa poarta.

Cu zece minute inainte de final, bosniacul Golubovic a reluat in bara din stanga lui Hotoboc o minge prima din partea lui Alexandru Cretu. Meciul s-a incheiat doua momente intense la poarta oaspetilor. Yulu-Matondo a finalizat dezamagitor o incursiune in flancul drept a lui Helder Tavares. Faza s-a repetat si la urmatorul atac al fostei campioane a Romaniei, cand Matondo a trimis o simpla pasa cu capul spre Grahovac la un balon care anunta victoria gazdelor. Dupa aceasta remiza, CSMS Iasi a adunat 25 de puncte si ocupa locul 10 in clasamentul Ligii I (cel putin pana dupa jocurile de astazi), la 5 puncte in fata Universitatii Cluj, echipa care ocupa prima pozitie retrogradabila la finalul sezonului. Etapa viitoare, luni, 23 martie, de la ora 20:30, CSMS Iasi joaca acasa, chiar impotriva Universitatii Cluj.

Otelul Galati: Hotoboc - Solomou, A. Miron, Cucu, Murgoci - E. Dica (R. Tatar 72), Tavares - L. Iorga, Cernat, I. Popa (D. Popescu 80) - Tudorie (Matondo 57). Antrenor: Florin Marin.
CSMS Iasi: Grahovac - I. Voicu, Mihalache, Plamada, Tiganasu - Braga (Al. Cretu 63), Enescu - Onduku (M. Ciuca 90), Ciucur (G. Bosoi 73), Badic - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.
Cartonase galbene: Solomou 22, Helder 48, Fl. Cernat 55/ Golubovic 37, Al. Ciucur 39, G. Onduku 47, Tiganasu 74, Mihalache 79