Nimeni nu se astepta la asta! Simona Halep a luat o decizie radicala!

11 Aprilie 2015
746 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep, locul 3 WTA, va evolua în premiera la turneul de la Birmingham, au anuntat organzatorii competitiei de categorie Premier, care se va desfasura între 15 si 21 iunie. "Suntem încântati. Ea este o stea în ascensiune în sport si una dintre cele mai bune jucatoare din lume. Simona se va alatura unui grup de jucatoare bune, în care se afla si detinatoarea titlului, Ana Ivanovic, si abia asteptam sa anuntam si prezenta altor sportive în curând", a declarat directorul turneului Patrick Hughesman, potrivit site-ului oficial al competitiei.

La rândul ei, Halep îsi doreste un sezon mai bun pe iarba decât a reusit anul trecut, când a ajuns în semifinale la Wimbledon. "Înseamna mult pentru mine sa joc la un turneu care a avut de-a lungul timpului atât de multe mari campioane. Îmi place cu adevarat sa joc pe iarba. Este o suprafata rapida si se potriveste stilului meu de joc. Am avut un sezon fantastic pe iarba anul trecut si sper sa am mai mult succes în 2015", a afirmat sportiva noastra. Participarea la Aegon Classic Birmingham ar putea sa însemne o abordare diferita a sezonului pre-Wimbledon de catre Simona Halep fata de anul trecut.
În 2014, românca a ajuns în finala la Roland Garros, apoi, în saptamâna imediat urmatoare competitiei de pe zgura pariziana, ea a jucat pe iarba la 's-Hertogenbosch, turneu pe care îl câstigase cu un an înainte. În turul doi al competitiei olandeze, Halep a abandonat meciul cu germanca Annika Beck, locul 55 WTA, la scorul de 7-5, 2-3, din cauza unei accidentari. În acest an, jucatoarea din Constanta va face probabil o pauza de între Roland Garros (24 mai-6 iunie) si turneul de la Brimingham (15-21 iunie). Turneul de la Birmingham (15-21 iunie) va fi transmis în direct la Digi Sport.

Serena Williams a fost aleasa "Jucatoarea lunii martie"

Intre timp, Serena Williams, locul unu mondial, a fost aleasa jucatoarea lunii martie, iar Simona Halep, numarul 3 WTA, s-a clasat pe pozitia a doua în optiunile fanilor pentru acest titlu, informeazawtatennis.com. Williams a primit 52 la suta din voturi, iar Halep 40 la suta. Pe locul trei s-a clasat jucatoarea spaniola Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, cu 8 la suta din voturi. Serena Williams a fost aleasa jucatoarea lunii si în ianuarie, iar în februarie sportiva de pe primul loc în acest top a fost Simona Halep. Simona Halep a câstigat în martie turneul de la Indian Wells, iar apoi a ajuns în semifinale la Miami Open, fiind învinsa de Williams. Serena Williams a ajuns în semifinale la Indian Wells, dar nu a disputat meciul din aceasta faza cu Simona Halep, din cauza unei accidentari. Ulterior, sportiva americana s-a impus în finala turneului Miami Open, în fata Carlei Suarez Navarro. La turneul californian, Halep a învins-o pe Carla Suarez Navarro, în sferturile de finala ale competitiei.