Nimic de facut! Steaua a spulberat-o pe Astra in Cupa Ligii

19 Februarie 2015
1015 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua a învins lejer în prima mansa a semifinalelor Cupei Ligii pe Astra, scor 3-0, golurile fiind reusite de Cristi Tanase, George Tucudean si Raul Rusescu. În fata a doar 4.180 de spectatori, ros-albastrii au deschis repede scorul, în minutul 4, prin sutul din prima al lui Tanase, care a fost vazut bine în centrul careului de Paul Papp.

Opt minute mai tarziu, Denis Alibec s-a accidentat si a fost nevoit sa paraseasca terenul, fiind înlocuit cu Fatai. Dupa jumatate de ora de joc a cazut si golul doi al Stelei, care a fost reusit de Tucudean, dupa o respingere gresita a lui Lung Jr. Astfel, fostul atacant al lui Dinamo a înscris primul gol într-un meci oficial pentru Steaua.

Startul reprizei secunde i-a adus Stelei si avantajul omului în plus, dupa ce Laurentiu Rus a vazut doua cartonase galbene în decurs de trei minute, primul pentru un fault, iar al doilea pentru un hent stupid. Dupa eliminare nervii giurgiuvenilor au început sa-si faca aparitia, iar în minutul 56 Budescu a avut o intrare urata la Chipciu pentru care a vazut si cartonasul galben. Imediat dupa respectiva faza, Oleg Protasov l-a înlocuit pe fotbalist cu Yahaya.

Scorul final a fost stabilit de Raul Rusescu, care i-a luat locul la pauza lui Andrei Prepelita. Atacantul Stelei a fost la capatul unui contraatac de exceptie al ros-albastrilor, reusind sa marcheze ultimul gol al meciului dupa pasa din flancul drept al lui Chipciu. In celalalt meci din semifinalele Cupei Ligii la fotbal, Pandurii Targu Jiu a invins-o pe Dinamo, cu scorul de 2-1. Meciurile retur se vor disputa pe 10 si 11 martie la Giurgiu si la Dinamo Bucuresti.