Noaptea in care extraterestrii Barcelonei au fost oameni - FOTO, VIDEO

25 Aprilie 2012
1232 Vizualizari | 0 Comentarii
Bomba in semifinalele Ligii Campionilor la fotbal! FC Barcelona a fost eliminata aseara din Liga, dupa ce a remizat acasa, 2-2 cu Chelsea Londra, in mansa retur a semifinalelor. In partida tur, londonezii castigasera cu scorul de 1-0 si, cu scorul general de 3-2, Chelsea va juca marea finala de la Munchen, in timp ce Barcelona a ratat al doilea trofeu in acest sezon, dupa titlul de campioana.
Formatia blaugrana si-a pus in practica jocul de pase inca din primele minute in fata unei echipe care s-a aparat in multe momente cu nu mai putin de noua jucatori de camp in propriul careu.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 36, la capatul unei faze bine lucrate de gazde. In urma unui corner, balonul a fost respins de oaspeti pana la Dani Alves si jucatorul intrat in locul accidentatului Pique a scos din ritm doi adversari. Balonul a ajuns in stanga la Cuenca, iar de la acesta in fata portii la Busquets, care a reluat decisiv pentru 1-0.

Un minut mai tarziu, Chelsea ramanea in inferioritate numerica, dupa ce capitanul Terry a primit cartonasul rosu direct pentru un fault din spate si fara minge asupra lui Alexis. Si pentru ca tacamul sa fie complet, in minutul 44, Iniesta a facut 2-0 si se parea ca Barcelona nu mai poate rata calificarea in finala.

Chiar si asa, londonezii au dat lovitura intr-un moment neasteptat, in finalul primei reprize. Ramires a preluat in marginea careului si l-a invins pe Valdes cu o bolta de mare efect. Drama a continuat pentru Barcelona si in partea secunda, care a debutat furtunos la poarta lui Cech cu un penalty acordat pentru un fault al lui Drogba la Fabregas. Messi a ales o executie la inaltime, insa mingea a intalnit transversala, faza la care Cech era in mod normal batut.

Pana la final, jocul a curs intr-o singura directie, cu Barcelona atacand in valuri. Tehnicianul catalan l-a reinventat pe Keita, trimis in teren varf impins in locul lui Fabregas. Barcelona a trimis mingea in poarta in minutul 82, insa golul a fost anulat pe motiv de offside la Dani Alves, dupa care Messi a sutat din nou in bara la una dintre putinele faze in care si-a asumat rolul de lider in teren si castigator al Balonului de Aur. In primul din cele trei minute de prelungiri, oaspetii au dat lovitura de gratie prin Fernando Torres, spaniolul scapand singur pe contraatac si finalizand dupa ce l-a depasit chiar si pe Valdes.

Astazi (ora 21.45, TVR 1) se va disputa si mansa retur din a doua semifinala a Ligii Campionilor. Real Madrid a pierdut in tur cu Bayern Munchen, scor 1-2, dar are prima sansa de a juca marea finala, chiar din Germania.