Noaptea minunilor la Londra? Steaua se ia la tranta cu regina Europei

14 Martie 2013
1438 Vizualizari | 0 Comentarii
• Chelsea Londra - Steaua Bucuresti, in mansa retur a optimilor Europa League la fotbal • Partida se va disputa la Londra, de la ora 22.05 si va fi televizata de Digi Sport 1 si Pro TV • Stelistii au castigat cu 1-0 meciul tur, dar au nevoie de un joc fantastic si de o minune pentru a ajunge in sferturile competitiei

A venit noaptea cea mare! Fotbalul romanesc este in fata unui nou rezultat miraculos, dupa semifinala din 2006, dintre Midllesborough si Steaua. Tot Steaua este echipa care in aceasta seara poate ajunge in sferturile de finala ale Europa League.

Pentru a ajunge insa intre cele mai bune opt echipe din aceasta competitie, stelistii lui Reghecampf trebuie sa elimine castigatoarea Ligii Campionilor, Chelsea Londra. In aceasta seara, de la ora 22.05 (Digi Sport 1 si Pro TV), pe Stamford Bridge, Steaua trebuie sa apere avantajul luat in tur, 1-0, dupa golul marcat din penalty de Raul Rusescu. Cu siguranta nu va fi usor, dar baietii lui Reghe au aratat ca se pot bate cu orice grupare din Europa League.

De altfel, Chelsea - Steaua va fi un meci în care daca românii ar pierde calificarea, ar iesi cu fruntea sus din Europa League, pentru ca ar fi eliminati de campionii Europei, în timp ce englezii s-ar face de rusine pe tot mapamondul. Gazdele au de recuperat doar un gol si stiu ca pot face acest lucru.

Antrenorul Laurentiu Reghecampf a declarat ca Steaua nu va comite greselile pe care le-a facut Manchester United în meciul cu Chelsea din Cupa Angliei, când elevii lui Alex Ferguson s-au retras în repriza a doua si le-au permis oaspetilor sa-si faca jocul: "Eu stiu foarte bine cine este Chelsea si stiu foarte bine ce jucatori au, indiferent cine va intra pe teren, Mata, Oscar, Hazard, Moses. Eu îi cunosc foarte bine, am analizat foarte bine aceasta echipa si stiu ce putere are. Noi trebuie sa fim buni, nu trebuie sa-i analizam numai pe ei. Trebuie sa avem o posesie foarte buna, sa încercam sa le punem probleme si în acelasi timp sa nu le dam lor posibilitatea sa aiba fazele ofensive pe care le-au avut în repriza a doua cu Manchester. Eu consider ca Manchester s-a retras foarte mult si le-a dat posibilitatea celor de la Chelsea sa-si faca jocul, ceea ce noi nu vom face. Vom fi foarte agresivi, mai ales la mijlocul terenului, vom încerca sa câstigam mingea foarte repede, iar pe contraatac încercam sa-i surprindem si sa marcam".

Fara modificari in primul "11"

Antrenorul stelist a mai afirmat ca nu are de gând sa efectueze prea multe modificari în sistemul de joc al echipei în vederea meciului de la Londra. "Noi nu ne putem juca cu sistemele de la meci la meci. Avem doua sisteme pe care le pregatim, doua lucruri diferite, în functie de adversarul pe care îl întâlnim si de rezultatul pe care trebuie sa-l obtinem, cum a fost meciul cu Ajax, unde aveam de recuperat doua goluri. Încercam sa schimbam anumite lucruri, dar noi pregatim acest lucru din vara si multe lucruri nu vom schimba, pentru ca jucatorii joaca foarte bine, au dovedit acest lucru pâna acum si nu cred ca exista motive de schimbare", a precizat Reghecampf.
În ultimul meci din Liga 1 a revenit în primul unsprezece si Daniel Georgievski, care s-a accidentat grav pe 18.11.2012 (fractura deplasata de peroneu, dupa o lovitura primita de la Barry Kader) într-un meci cu CS Turnu-Severin. Macedoneanul a jucat la Piatra-Neamt 52 de minute, fiind înlocuit de Cornel Râpa. Fostul jucator al Otelului Galati va fi astazi titular pe "Stamford Bridge", pentru ca are mai multe jocuri disputate, în timp ce Georgievski vine dupa o perioada lunga de recuperare.
De partea cealalta, Rafa Benítez a reusit sa readuca Chelsea în joc împotriva celor de la Manchester United printr-o dubla schimbare foarte inspirata. În minutul 52, Benitez i-a scos pe Lampard si pe Moses si i-a introdus pe Hazard si Mikel. În acest fel, sistemul s-a transformat într-un 4-1-4-1, cu Oscar, Mata, Ramires si Hazard într-o linie ofensiva care-l avea ca vârf pe Demba Ba. "Albastrii" au revenit spectaculos. Hazard a redus din diferenta în minutul 59, iar Ramires a egalat 7 minute mai târziu. E posibil ca Benitez sa foloseasca aceeasi tactica ceva mai ofensiva si contra Stelei, la meciul de joi. Cum englezii pornesc cu dezavantajul scorului din tur, 0-1, antrenorul lui Chelsea va fi nevoit sa forteze si ar putea utiliza un singur închizator, pe Mikel, si o linie de 4 mijlocasi ofensivi în spatele lui Fernando Torres.

Formatii probabile
Chelsea: Cech - Ivanovici, Terry, David Luiz, A. Cole - Mikel - Oscar, Ramires, Mata, Hazard - Fernando Torres. Antrenor: Rafa Benitez.
Steaua: Tatarusanu - Râpa, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad.Popa, Chipciu, Cr.Tanase - Rusescu. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.
Arbitri: Stephane Lannoy - F.Cano, M.Annonier (toti din Franta)