Nole a pus stapanire pe Australian Open

28 Ianuarie 2013
844 Vizualizari | 0 Comentarii
Novak Djokovic
• Novak Djokovic a devenit ieri primul jucator din era Open care castiga de trei ori consecutiv Australian Open, dupa victoria obtinuta in fata lui Andy Murray, 6-7 (2/7), 7-6 (7/2), 6-3, 6-2 • Victoria Azarenka si-a pastrat trofeul la feminin, invingand-o in finala pe chinezoaica Na Li • Gemenii Bob si Mike Bryan, campioni la dublu, au devenit la randul lor cea mai titrata pereche din istorie

Jucatorul sârb Novak Djokovic, numarul unu mondial, a câstigat ieri turneul de tenis de la Australian Open, primul de Mare Slem al anului, dupa ce l-a învins pe britanicul Andy Murray, cap de serie N. 3, în patru seturi, 6-7 (2/7), 7-6 (7/2), 6-3, 6-2. Deja învingator în 2008, 2011 si 2012, Djokovic devine primul jucator din era Open ce câstiga acest turneu de trei ori consecutiv.

Sârbul s-a impus dupa un meci de 3 ore si 40 de minute, în care Murray a început mai bine înainte de a ceda fizic, uzat de meciul sau cu Roger Federer în semifinala si jenat de probleme la un picior.
La început încordat, Djokovic a jucat din ce în ce mai bine, înainte de a domina net partida dupa ce a reusit primul break al meciului, la 4-3 în setul 3, dupa 2 ore si 50 de minute de joc. Odata cu aceasta a patra victorie la  Melbourne, a sasea pentru el în turneele de Mare Slem, Djokovic îi egaleaza pe Roger Federer si Andre Agassi, care s-au impus si ei de patru ori în Australia. Doar doi jucatori, ambii australieni, au reusit sa câstige de trei ori consecutiv la Melbourne, Jack Crawford în anii 30 si Roy Emerson în anii 60, dar aceasta a fost înainte de startul erei Open în 1968. Deja sigur ca va ramâne Nr.1 mondial, în timp ce Murray va ramâne Nr.3, sârbul si-a luat revansa asupra rivalului sau, care l-a învins în finala ultimului US Open, când a câstigat primul sau titlu major.

Azarenka si-a pastrat titlul

Finala feminina a fost castigata de jucatoarea belarusa Victoria Azarenka, dupa victoria in trei seturi obtinuta in fata chinezoaicei Li Na, a sasea favorita, scor 4-6, 6-4, 6-3. Azarenka si-a pastrat astfel titlul cucerit anul trecut.
Finala a fost marcata de doua accidentari succesive ale lui Li Na la glezna si întrerupta timp de 10 minute din cauza focului de artificii în cinstea zilei nationale a Australiei. Ambele jucatoare au aratat o accentuata stare de nervozitate. Este al doilea turneu de Mare Slem câstigat de Azarenka. Gratie acestui succes, ea va ramâne Nr.1 mondial în clasamentul care va fi anuntat astazi.

Gemenii Bryan, cea mai titrata pereche din istorie

Gemenii americani Bob si Mike Bryan, capi de serie Nr. 1, au câstigat sâmbata proba de dublu de la Australian Open, învingându-i în finala cu 6-3, 6-4 pe olandezii Robin Haase/Igor Sisjling. Dupa acest al saselea titlu obtinut la Melbourne, fratii Bryan numara 13 turnee de Mare Slem câstigate, cu unul mai mult decât legendarii australieni John Newcombe si Tony Roche, devenind astfel cea mai titrata pereche din istorie.