Nu e rau! CSMS Iasi a inceput sezonul cu o remiza muncita cu Voluntariul

11 Iulie 2015
868 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a scapat printre degete o victorie importanta in debutul sezonului. In prima etapa a Ligii I de fotbal, iesenii au terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputata in deplasare la FC Voluntari. Meciul s-a disputat pe stadionul Dinamo, pentru ca baza sportiva a celor de la Voluntari este inca in constructie si a avut de toate, un super gol reusit de Stefan Grigorie, un penalty inexistent acordat nou-promovatei din Ilfov, un gol anulat oaspetilor in finalul primei parti si o eliminare.

Gazduita de arena din Soseaua Stefan cel Mare, prima partida a noului sezon nu a inceput intr-un ritm foarte ridicat. Iesenii au insistat totusi mai mult si in minutul 11 s-a produs deschiderea scorului dupa o faza lucrata de doi fosti rapidisti. Voicu a centrat de pe dreapta pentru Grigorie in interiorul careului advers. Acesta a preluat pe piept cu spatele la poarta si a reluat spectaculos din voleu. Un gol de generic. Cei de la Voluntari, gazdele partidei, au replicat dupa trei minute prin Kone, al carui sut cu stangul din marginea careului a trecut putin peste poarta. Minutul 29 a adus si prima lovitura de la 11 metri a sezonului in urma unei faze discutabile. Voicu a pus piciorul in careu si Calintaru a cazut ca secerat, desi contactul nu a fost unul foarte dur. Centralul Iulian Dima a indicat punctul cu var de la 11 metri fara sa clipeasca. Fostul stelist Paul Parvulescu a transformat in forta cu un sut pe centrul portii si astfel Voluntariul marca momentul cu prima reusita din istorie in Liga 1. In finalul primei reprize cei de la CSMS Iasi au avut un gol anulat corect pe motiv de offside la Mihalache.

Dupa pauza, dupa un prim sfert de ora echilibrat, antrenorul Nicolo Napoli a mutat ofensiv, aratand ca-si doreste toate cele trei puncte din acest meci. In locul lui Vasile Gheorghe, a intrat Bole, dar planurile tehnicianului italian au fost date peste cap din cauza lui Madalin Ciuca, fundasul CSMS fiind eliminat stupid, in minutul 61, pentru 2 faulturi aiurea, la mijlocul terenului. Imediat Napoli a fost obligat sa mute in sens invers, scotandu-l pe Grigorie din teren si introducandu-l pe fundasul Frasinescu in linia defensiva a CSMS Iasi. Astfel, pana la final meciul a curs la trecerea timpului, ultima ocazie apartinand gazdelor la sutul lui Achim din prelungiri. Portarul Grahovac a retinut in doi timpi. Etapa viitoare, CSMS Iasi va juca tot in deplasare, pe terenul formatiei Concordia Chiajna.

FC Voluntari: Balauru – Maftei, Novakovic, S. Radoi, Parvulescu - G. Deac (60 Carstocea), D. Novac, Todoran (73 Achim), Calintaru - Hamed Kone, A. Balan (87 Vodut). Antrenor Bogdan Vintila.
CSMS Iasi: Grahovac – I. Voicu, Mihalache, Ciuca, Tiganasu – Viveiros, Mitic, V. Gheorghe (59 Bole), Enescu (83 Cretu), Grigorie (66 Frasinescu) – Golubovic. Antrenor Nicolo Napoli.

Declaratii la finalul partidei

Nicolo Napoli
, antrenor CSMS Iasi: ”A fost un meci greu, pe care l-am controlat la inceput, am reusit si sa marcam, dupa care am fost egalati la un penalty, care eu cred ca nu trebuia acordat. Pana la urma insa, rezultatul cred ca a fost echitabil. Daca am fi ramas in 11 jucatori, am fi fortat si mai mult victoria. E un rezultat bun totusi, pentru ca abia suntem la inceput de campionat. Mai avem nevoie de cativa jucatori, dar mai ales il astept la echipa pe Onduku. Stefan Grigorie a marcat un gol foarte frumos, pacat ca nu am castigat”.

Stefan Grigorie
, jucator CSMS Iasi: ”Am fost egalati pe o greseala colectiva, nici nu stiu macar daca a fost penalty, nu vreau eu sa comentez. Este un prim meci, greu, cu o echipa nou-promovata. Daca ramanem in 11, cred ca puteam castiga acest meci. Asa acum trebuie sa ne multumim doar cu 1 punct si speram sa luam toate cele trei puncte din urmatoarea deplasare, de la Chiajna”.

Ionut Voicu
, capitan CSMS Iasi: ”E un meci de inceput de campionat, in care noi nu ne-am gasit inca ritmul. Cred ca ambele echipe au facut un meci destul de slab. Poate daca nu am fi primit acel gol din penalty si nu e treaba mea sa comentez arbitrajul, altfel ar fi stat lucrurile. Ai avem nevoie de 3-4 meciuri in care sa ne regasim ritmul de joc dupa aceasta vacanta”.