Nu iesim din criza! CSMS Iasi a ratat incredibil victoria la Timisoara

26 Septembrie 2015
906 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a ratat o sansa importanta de a evada din zona minata a clasamentului si de iesi din criza profunda in care a intrat in ultimele partide. Fotbalistii lui Nicolo Napoli au scos doar o remiza, scor 2-2, in deplasarea de la Poli Timisoara, din deschiderea etapei a XII-a a Ligii I. Iesenii au inceput perfect meciul de pe Bega, iar in minutul 9, Golubovic a reluat cu capul din 7 metri, dintre fundasii centrali adversi, o centrare perfecta de pe dreapta a lui Stefan Grigorie.

Cinci minute mai tarziu, Goga nu a nimerit poarta din pozitie buna, dupa o pasa a lui Hernandez. Treptat, oaspetii au absorbit presiunea timisorenilor, astfel ca jucatorii lui Florin Marin nu si-au mai creat mari ocazii de gol pana la pauza. Tot CSMS a fost mai aproape de gol in ultimele 10 minute ale reprizei intai. In minutul 36, Piccioni a executat foarte bine o lovitura libera de la 25 de metri, dar portarul Kirchstein a respins foarte bine in lateral. Cu doua minute inainte de pauza, Golubovic a ratat o ocazie imensa, preferand un dribling in plus, in locul unui sut plasat pe langa portarul advers.

De la cabine, a revenit insa o o alta echipa a Timisoarei. Florin Marin a aruncat in teren piesele grele, Croitoru si Zicu, iar gazdele au egalat in minutul 49. Croitoru a executat bine o lovitura libera de pe dreapta, iar Luchin a inscris cu capul din 10 metri. Peste doar un minut, Iasul a trecut din nou in avantaj. Ciuca a marcat cu capul, tot dupa un corner si tot din 6-7 metri. Timisorenii nu au renuntat la lupta si in minutul 63, acelasi Ciuca a facut un penalty stupid, fault la Zicu, iar Goga a transformat cu siguranta. Tot Goga a incercat un sut de efect in minutul 65, dar Caparco a fost la post. Replica fotbalistilor de la CSMS a venit peste alte 2 minute, dar Grigorie, singur in lateral dreapta, a ratat o pasa simpla spre Golubovic, demarcat in careu. A urmat o lovitura de cap a lui Frasinescu, respinsa greu in corner de portarul gazdelor. Imediat, Belu a avut golul victoriei in bocanc, dar a tras mult peste poarta din pozitie buna. Si asa, ACS Poli Timisoara – CSMS Iasi s-a terminat 2-2. Ambele echipe acumuleaza 13 puncte, fiind la eglitate perfecta. Etapa viitoare, iesenii joaca acasa, sambata, cu Steaua Bucuresti.

ACS Poli Timisoara: Kirchstein – Belu, Luchin, Scutaru, D. Popescu – O. Popescu, Sarmov – Barbut ('46 Zicu), Hernandez ('46 Croitoru), Goga – Elek ('86 Rufino). Antrenor: Florin Marin.
CSMS Iasi: Caparco– Voicu, Mihalache, Frasinescu, Ciuca - Mitic, Enescu – Viveiros, Grigorie ('75 Cretu), Piccioni ('89 Gheorghe)– Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli
Arbitri: Radu Petrescu – Valentin Avram, Mircea Grigoriu.

Reactii la finalul partidei

Florin Marin
, antrenor ACS Poli Timisoara: ”Am avut probleme mari in defensiva, ne-au prins dezorganizati si pana la urma sunt multumit cu aceasta remiza. Am inceput relaxat jocul, ne-au surprins si este normal ca am avut un meci greu, pentru ca Iasul este o echipa buna, cu jucatori de calitate. Faptul ca am revenit este multumitor pentru noi. Mai sunt multe meciuri de jucat, avem un lot bun, jucatori de calitate, dar trebuie sa avem aceeasi atitudine, aceeasi concentrare si sa incercam sa scoatem maxim din fiecare partida”.

Florin Prunea
, presedinte executiv CSMS Iasi: ”Fotbalul nu te iarta, cand nu-l tratezi serios. Este al saptelea sau al optulea joc in care luam gol din faza fixa. E clar ca avem o problema si trebuie sa muncim mult mai mult. Nu suntem in criza, pentru ca echipa joaca. Este frustrant ca nu am batut, desi am condus de doua ori si am mai ratat si cateva ocazii la 1-0. Trebuie sa eliminam cat mai repede aceste greseli, pentru ca altfel nu va fi bine. Urmeaza un meci greu, cu Steaua, dar eu cred ca putem sa castigam. Noi ne-am aparat sansele in mod corect, asa cum era normal in ultima etapa a campionatului. La meciul cu Steaua, vom vedea daca meritam sa avem echipa in Liga I. Am vazut etapa trecuta la Timisoara cum au venit 20 de mii de oameni sa sustina echipa la meciul cu Steaua. Sper sa vedem si noi la Iasi, aceeasi asistenta. Sunt convins ca asa va fi”.

Nicolo Napoli
, antrenor CSMS Iasi: ”In prima repriza am jucat foarte bine, am condus, am mai avut si cateva ocazii. Repriza a doua, Timisoara s-a intors pe teren, cu alta inspiratie, a egalat. Noi am facut 2-1 dar nu am stiut sa tinem de rezultat. Pacat, pentru ca baietii au muncit foarte mult si cred ca am pierdut doua puncte. Nu sunt multumit doar cu acest punct, dar asta este de acum. Este frustrant ca am marcat 2 goluri pe un teren greu, ca al Timisoarei si nu am castigat. Am avut 2-3 ocazii pentru 2-0, nu am marcat si am fost egalati. Nu e criza la Iasi. Echipa a jucat mereu, a incercat sa castige fiecare meci si la fel vom face si etapa viitoare cu Steaua”.