Nu ne iese NIMIC! CSMS a ajuns la sapte meciuri la rand fara victorie

21 Septembrie 2015
1111 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi nu reuseste sa iasa din criza profunda in care a intrat. Formatia pregatita de Nicolo Napoli a remizat sambata cu FC Viitorul Ovidiu, scor 0-0 si a ajuns la 7 meciuri la rand fara victorie (2 remize si 5 infrangeri, in campionat si in Cupa Ligii). Iesenii au dominat meciul cu echipa lui Gica Hagi, dar cand atacantul tau de careu este Piccioni nu este de mirare ca ratam din toate pozitiile. In fata a 3000 de spectatori prezenti sambata in Copou, prima ocazie a meciului a apartinut gazdelor.

In minutul 7, Enescu a trimis periculos din afara careului, iar Rimniceanu a fost obligat sa respinga in corner. Un sfert de ora mai tarziu, Piccioni putea scapa singur cu portarul advers, dar a fost oprit eronat de arbitrul asistent Dragos Iliescu pe motiv de off-side. In minutul 36, fostul jucator al iesenilor, Mitrea, a recuperat un balon in marginea careului, a centrat pana la Florin Tanase, care a reluat cu capul pe langa poarta. Pana la finalul primei reprize, oaspetii au dominat meciul, dar suturile lui Aganovic au trecut putin pe langa poarta. Dupa pauza, iesenii au iesit mult mai montati si au dominat de o maniera categorica partida, fara a reusi sa inscrie insa. La patru minute de la reluare, italianul Piccioni a scapat singur cu Rimniceanu dupa o pasa din prima, insa portarul Viitorului a intervenit decisiv si a blocat sutul atacantului CSMS. A fost cea mai mare ocazie a gazdelor. In minutul 53, Vasile Gheorghe a sutat peste poarta, din pozitie favorabila, din interiorul careului, dupa o respingere gresita a lui Mitrea. Dupa alte doua minute, Grigorie a sutat din prima din careul mare, dar Rimniceanu a respins greu in corner. Tot jucatorii lui Nicolo Napoli au fost mai periculosi si in minutul 59, acelasi Piccioni s-a desprins din marcaj si a tras peste poarta din pozitie buna. In minutul 71, s-a petrecut o noua faza controversata in careul oapsetilor. Iesenii ar fi trebuit sa primeasca un penalty, la un hent al lui Hodorogea, dar arbitrul Dragos Istrate a lasat jocul sa continue. Chiar in ultimul minut al timpului regulamentar,  Golubovic, intrat accidentat pe teren, a sutat in Mitrea, si din nou iesenii au solicitat lovitura de la 11 metri. Nici de aceasta data nu au avut succes si meciul dintre CSMS Iasi si Viitorul s-a incheiat asa cum a inceput, scor 0-0. Dupa aceasta remiza, CSMS Iasi a ajuns pe locul 10 in clasament, cu doar 12 puncte, acumulate in primele 11 runde ale sezonului. În runda viitoare, vineri, 25 septembrie, de la ora 18:30, CSMS Iasi va evolua la Timisoara, cu ACS Poli din localitate. Dar pâna atunci, maine, în Cupa României, CSMS Iasi va evolua în deplasarea de la ACS Berceni, de la ora 18:00.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Ciuca - Mitic, Enescu - Viveiros (Golubovic '74), V. Gheorghe (Cretu '62), St. Grigorie - Piccioni. Antrenor: Nicolo Napoli.
FC Viitorul: Rîmniceanu - Nedelcu, Hodorogea, Mitrea, Ganea - Benzar, I. Filip, R. Marin (Chitu '57) - Ianis Hagi (Nicolita '49), Fl. Tanase, Aganovic (Boli '68). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonase galbene: Piccioni, Ciuca, Mitic, Cretu / Ianis Hagi, Nicolita
Arbitri: Dragos Istrate - Dragos Iliescu, Adrian Popescu - Eduard Ionita
Observatori: Zoltan Szekely si Viorel Anghelinei.
Spectatori: 3.000

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Sunt multumit de jocul prestat de baieti, am dominat 80 de minute, dar în fotbal daca nu marchezi nu poti câstiga. Am avut suta la suta un penalty în acest meci, dar arbitrul nu l-a dat, probabil pentru ca jucam împotriva echipei «regelui». La cinci faulturi noi am luat patru cartonase galbene, în timp ce de partea cealalta au fost mai multe intrari dure care nu au fost sanctionate. Sincer Viitorul nu m-a impresionat astazi. Au avut maximum 2-3 ocazii în tot meciul. Golubovici trebuia sa fie titular, însa a acuzat dureri la încalzire. Pe urma am decis sa joc cu Liviu Ganea în atac, dar si el a acuzat o accidentare. Asa am ajuns sa joc cu Piccioni vârf".

Gheorghe Hagi, manager tehnic FC Viitorul: "Sunt meciuri în care adversarul e foarte bun, joci în deplasare cu una dintre cele mai bune echipe. Una care stie sa câstige, stie sa gestioneze toate fazele jocului. E o echipa foarte disciplinata, stiam lucrul acesta. Dar am muncit, am luptat, am obtinut un 0-0, e un punct, ne multumeste. Meritele sunt si ale adversarului. Noi suntem în formare, s-au schimbat multi jucatori în aceasta vara. Usor, usor, cred ca am învatat ceva si în aceasta seara. Sunt meciuri în care adversarul stie s-o faca mai bine ca tine. Rîmniceanu a facut un meci bun. Noi suntem pe podium pe meritele noastre. Am facut un început de campionat foarte bun. Stim ca e temporar, asta le tot spun jucatorilor, sa ramânem cu picioarele pe pamânt. Ne gândim si la Cupa, avem si meciul cu Petrolul sâmbata. Mergem la Timisoara sa trecem turul. E o saptamâna importanta, la fel cum sunt toate. Eu cred ca n-are rost sa ma repet, noi avem un început bun de sezon, ne batem de la egal la egal cu orice echipa. Suntem buni, dar cred ca ne gândim prea departe. Titlul? Nu cred ca suntem pregatiti. Putem ramâne sus, daca muncim în continuare. Nu exista echipa usoara, toate s-au întarit, cu jucatori cu experienta, toate echipele sunt mai bune".

Luni, 21 septembrie

Steaua Bucuresti - Concordia Chiajna (ora 21:00, Digi Sport, Look TV si Dolce Sport)