Nu renunta la lupta pentru titlu! Astra a castigat euro derby-ul cu Pandurii

11 Martie 2014
981 Vizualizari | 0 Comentarii
• Aseara, s-au disputat ultimele trei partide din runda cu numarul 22, iar lupta pentru Europa ramane in continuare deschisa • Astra a castigat derby-ul cu Pandurii, 2-0, si ramane la 4 puncte de Steaua, in timp ce Petrolul, Dinamo si Vaslui lupta pentru ultimele doua locuri de cupe europene

Lupta pe viata si pe moarte pentru titlu si cupele europene in Liga I de fotbal. Aseara, s-au disputat ultimele trei partide din runda cu numarul 22, iar lupta pentru Europa ramane in continuare deschisa. Astra a castigat derby-ul cu Pandurii, 2-0, si ramane la 4 puncte de Steaua. Gorjenii puteau deschide scorul în minutul 25, însa sutul lui Buleica a fost deviat în bara. Gazdele au fortat deschiderea scorului, însa au fost blocati de fiecare data de Gliwa, care a respins suturile lui Iorga (29) si Amorim (31). Astralii au lovit însa dupa pauza în numai 5 minute. Matel a marcat un eurogol din lovitura libera (65), în timp ce Iorga a scapat excelent în partea stanga si l-a executat pe Gliwa cu un sut la coltul lung (71). Elevii lui Daniel Isaila raman astfel la 4 puncte de lider, în timp ce gorjenii au pierdut locul 4.

Pentru locul 4 au reintrat in lupta alte doua formatii. Tot ieri, FC Vaslui a obtinut o victorie importanta cu Sageata Navodari, scor 1-0, si se mentine în lupta pentru cupele europene. Gazdele au reusit sa-i tina în sah pe moldoveni timp de 84 de minute, însa un singur moment de neatentie a fost suficient pentru ca echipa lui Liviu Ciobotariu sa dea lovitura. Mike Temwanjera a fost scapat din marcaj la o lovitura libera, s-a desprins de fundasii gazdelor si a reluat cu capul în poarta. "Galben-verzii" asteapta acum pasii gresiti ai celor de la Dinamo si Pandurii, din etapele viitoare, în timp ce Sageata ramane la numai un punct distanta de retrogradare. Pe locul 4, la golaveraj, a urcat Dinamo, care s-a impus ieri în fata celor de la Corona Brasov, scor 1-0.

Ardelenii s-au închis bine în prima repriza, "cainii" reusind sa ameninte serios poarta abia în minutul 31. Tucudean a scapat singur cu Marc, însa a ales sa încerce un lob spectaculos, iar mingea s-a dus peste poarta. Rotariu a trecut si el pe langa gol înainte de pauza, cand nu a prins cadrul portii din 6 metri (39). Elevii lui Flavius Stoican au dat lovitura imediat dupa pauza. Tucudean l-a lansat excelent pe Valentin Lazar, care a luat o actiune pe cont propriu, finalizand cu un sut la coltul lung din apropiere (53). Reusita a fost suficienta pentru ca Dinamo sa ia toate cele trei puncte si sa urce pana pe locul 4, pozitie pe care "cainii" sunt siguri de calificarea în cupele europene la finalul sezonului.