O noua bomba in seria Politehnicii

30 Aprilie 2011
2269 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul Ploiesti a avut ieri sansa de a se desprinde în fruntea clasamentului pentru a doua oara la rand, însa trupa lui Valeriu Rachita nu a fost în stare sa învinga pe teren propriu Gaz Metan CFR Craiova. Ploiestenii au remizat 1-1, iar astazi pot pierde prima pozitie în Seria a II-a. "Lupii-galbeni" au preluat conducerea în primul sfert de ora al întalnirii, contrar cursului jocului. Pompiliu Stoica a centrat perfect pentru Buhaescu, atacantul înscriind cu capul. Dupa gol, elevii lui Rachita s-au multumit sa apere rezultatul si sa atace pe contraatac, asa cum s-au obisnuit în ultimele partide. La reluare, cursul jocului a fost exact contra celui din prima repriza, Petrolul la carma jocului, iar Gaz Metan cu golul. Echipa lui Jerry Gane a speculat prima ocazie periculoasa la poarta lui Zimmermann si a înscris prin Boroiban, bara-gol. In urma egalului, Petrolul se distanteaza pana astazi la doua puncte de FC Bihor si la patru de CS Mioveni si Vointa Sibiu, însa poate fi detronat din pozitia de lider. Ploiestenii au înregistrat, astfel, cel de-al doilea semiesec pe teren propriu, dupa ce etapa trecuta au reusit acelasi scor cu ACSMU Poli Iasi.

Duminica

Delta Tulcea - Concordia Chiajna (ora 12.00)

Clasament: 1. Ceahlaul Piatra Neamt – 59p., 2. Sageata Navodari – 50p., 3. Concordia Chiajna – 47p., 4. Viitorul Constanta – 36p., 5. Delta Tulcea – 36p., 6. CS Otopeni – 36p., 7. Dunarea Galati – 31p., 8. FC Botosani – 31p.

Seria II

Vineri

Petrolul Ploiesti - Gaz Metan CFR Craiova 1-1

Sambata

Unirea Alba Iulia - FC Bihor (ora 11.00)
FC Arges Pitesti - ACU Arad (ora 11.00)
ALRO Slatina - Vointa Sibiu (ora 11.00)
Muresul Deva - Ariesul Turda (ora 11.00)
UTA Arad - CS Mioveni (ora 19.00)
FC Silvania - CSM Ramnicu Valcea 0-3 (Silvania s-a retras din campionat si pierde toate meciurile la masa verde)
ACSMU Poli Iasi sta in aceasta runda pentru ca Minerul Lupeni a fost exclusa din campionat.