O victorie si atat! CSMS a castigat un meci vital in cursa promovarii

3 Martie 2014
1394 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Clinceni - CSMS Iasi 1-2, in etapa 17 a Seriei I, din liga secunda la fotbal • Antrenorul Marius Lacatus a folosit la Clinceni o echipa schimbata radical fata de turul sezonului, in primul 11 aparand nu mai putin de 6 jucatori noi • Etapa viitoare, sambata, 8 martie, iesenii joaca la Unirea Slobozia

CSMS Iasi a inceput cu o victorie extrem de importanta anul 2014. In etapa 17 din Seria I a ligii secunde de fotbal, echipa din Copou a invins, in deplasare, pe FC Clinceni, cu scorul de 2-1. Chiar daca a fost obtinut in fata unei grupari care pare ca nu-si doreste deloc promovarea, succesul de la Clinceni este extrem de important pentru CSMS, mai ales ca va conta si in clasamentul din play-off.

Fotbalistii ieseni au continuat si la Clinceni evolutiile palide din meciurile amicale. In prima repriza, baietii lui Marius Lacatus au jucat extrem de modest avand un singur sut la poarta, prin Palimaru, in minutul 32. In rest, gazdele au facut legea pe teren, Puscas, Rosu sau Arman Karamyan ratand ocazii mari de a inscrie. Dupa pauza, moldovenii au iesit ceva mai decisi de la vestiare, dar prima ocazie a apartinut tot Clinceniului. Astfel, in minutul 63, Rosu a trimis peste poarta din 11 metri. Doua minute mai tarziu, Palimaru a reluat cu capul peste poarta din 10 metri, iar in minutul 70, Bosoi a scapat pe contraatac si a trimis mingea pe lânga portar de la 16 metri. Gazdele au fost incapabile sa mai replice, iar in minutul 84, Nitu si-a trimis mingea in proprie poarta din 6 metri, dupa o centrare venita din dreapta. Pana la urma, Clinceni - CSMS Iasi s-a terminat 1-2, pentru ca Arman Karamyan a punctat si el de la 11 metri.

Astfel, CSMS Iasi a debutat perfect în retur, cu o victorie (2-1 la Clinceni) extrem de importanta în economia luptei pentru promovare. Echipa lui Marius Lacatus a reusit astfel sa recupereze punctele pierdute în tur pe teren propriu în fata ilfovenilor si s-a apropiat la doar doua puncte de lider în ierarhia la zi pentru play-off. Presedintele executiv al iesenilor, Florin Prunea, este de parere ca punctele obtinute la Clinceni vor conta enorm în lupta pentru accederea în Liga I.

"A fost un meci cu doua reprize total diferite. Prima parte a fost dominata de gazde, care si-au creat multe ocazii de gol, a doua repriza a fost în totalitate a noastra. Am întâlnit o echipa buna, cu multi jucatori experimentati, de aceea punctele pe care le-am obtinut sunt extrem de importante si vor conta enorm. Practic, a fost un meci de sase puncte si este important ca am reusit sa le recuperam, dupa ce am pierdut pe teren propriu în tur", a declarat presedintele executiv Florin Prunea.
Acesta a laudat jocul întregii echipe si a subliniat faptul ca noile achizitii s-au integrat bine. "Nu pot sa remarc un jucator anume, întreaga echipa a jucat bine, în special în repriza a doua, când am dominat clar. Am jucat cu determinare, cu ambitie si am reusit astfel o revansa meritata. Jucatorii nou-veniti s-au integrat, au jucat bine. Un plus, pentru portarul Caparco, care a avut câteva interventii salvatoare, în special în prima parte. Este bine pentru el si pentru echipa ca a facut un meci foarte bun la Clinceni, acest lucru îi da încredere pentru viitor", a mai spus Prunea.

FC Clinceni: Bolboasa - Stanciu, Nitu (cpt.), Vitelaru ('85 Prodan), B. Patrascu, Puscas ('81 Onyeka), Rosu, Venter ('85 Baltoi), Arm. Karamyan, Art. Karamyan, V. Olariu. Antrenor: Valentin Badoi.
CSMS Iasi: Caparco - Mihalache, Bosoi, Plamada ('90+2 Avramia), Tiganasu - Olah (cpt.), L. Mihai ('75 Onofras), Herghelegiu, Palimaru, Calugaru ('76 Radovici), Al. Dedu. Antrenor: Marius Lacatus
Arbitri: Sebastian Coltescu - Florin Paunescu si Gabriel Sabin Stroe.

Seria I: FC Clinceni - CSMS Iasi 1-2, CF Braila - Farul Constanta 1-1, SC Bacau - Rapid Bucuresti 1-2, ACS Berceni - Rapid CFR Suceava     4-1, Dunarea Galati - CSM Unirea Slobozia     2-1.
Clasament: 1. Rapid Bucuresti - 31p, 2. CS Municipal Studentesc Iasi - 28p, 3. CSM Unirea Slobozia - 28p, 4. FC Clinceni - 25p, 5. ACS Berceni - 25p, 6. Gloria Buzau - 18p, 7. SC Bacau - 18p, 8. Farul Constanta - 16p, 9. Unirea Tarlungeni - 15p, 10. CF Braila - 15p, 11. Rapid CFR Suceava - 11p, 12. Dunarea Galati - 6p.

Seria II: CSM Râmnicu Vâlcea - CS Mioveni 1-0, FC Bihor - Gloria Bistrita 1-0, FC Olt - Universitatea Craiova 3-0 (echipa lui Adrian Mititelu nu s-a prezentat la meci), Minerul Motru - CS Metalul Resita 0-0, Olimpia Satu Mare - UTA Arad 2-0, CS Universitatea Craiova - ASA Târgu Mures 1-2.
Clasament: 1. CSM Râmnicu Vâlcea - 28p, 2. CS Universitatea Craiova - 28p, 3. ASA Târgu Mures - 25p, 4. Gloria Bistrita - 24p, 5.     Universitatea Craiova - 22p, 6. FC Olt Slatina - 21p, 7. CS Metalul Resita - 21p, 8. Olimpia Satu Mare - 21p, 9. CS Mioveni - 17p, 10. FC Bihor - 16p, 11. UTA Arad - 11p, 12. CS Minerul Motru - 8p.