O victorie si un esec pentru echipele de handbal ale Iasului

17 Februarie 2014
906 Vizualizari | 0 Comentarii
• In liga secunda de handbal masculin, Politehnica Iasi a trecut de HC Teleorman Alexandria, cu scorul de 24-21, in timp ce HC Universitas a pierdut categoric, scor 25-35, cu HC Vaslui

Tinerii handbalisti de la Universitas Iasi nu au rezistat in fata celei mai bune echipe din esalonul secund. Sambata la pranz, in sala LPS, HC Vaslui a invins Universitas, cu scorul de 35-25 (16-11).

Totusi, in pofida faptului ca la Vaslui se investeste serios de cativa ani, iar baietii lui Radu Craescu sunt la primul sezon in liga secunda, iesenii au rezistat mai bine de o repriza in fata trupei pregatite de Leonard Bibirig. Cu sapte minute inainte de finalul primei reprize, oaspetii conduceau doar cu un gol (10-9), diferenta crescand pana la pauza la cinci goluri (16-11). Tot cinci goluri aveau de recuperat jucatorii de la Universitas si in minutul 45 (scor 18-23), dar spre finalul meciului au cazut de tot si au pierdut la 10 goluri diferenta, scor 25-35.

"Spre finalul meciului, cand ne-am dat seama ca nu mai aveam cum sa castigam aceasta partida, am introdus pe teren si jucatorii pe care i-am folosit mai putin pana acum. Probabil si de asta, am pierdut la o diferenta atat de mare. Este normal sa folosim acesti handbalisti tineri in meciurile cu echipele tari, pentru a capata incredere in joc si ceva experienta. Etapa viitoare ne asteapta un nou meci greu, la Buzau, impotriva unei echipe bune, care se agata de fiecare balon, dar nu este imposibil pentru noi sa castigam", a declarat antrenorul Universitas Iasi, Radu Craescu.

Golurile formatiei iesene au fost marcate de jucatorii: Razvan Ifrim 7, Stefan Dumitrache 5, George Piu 4, Gabriel Dumitrache 3,  Cristi Moraru 2, Ilie Burdun 1, Alexandru Huzum 1, Alin Lazar 1, Florin Dimofte 1. De partea cealalta, pentru vasluieni au marcat: Marius Ignat (9 goluri), Hagiu (6), Tutu (5), Barac (4), Cotinghiu (4), Sandu Iacob (3), Sabin Ignat (2), Bejinariu (1) si Acatrinei (1).

Ieri, cealalta echipa din Iasi Politehnica a trecut cu scorul de 24-21 de Teleorman Alexandria. La pauza, oaspetii conduceau cu scorul de 13-9, dar in repriza secunda baietii pregatiti de Florin Spiridon si Nelu Zepciuc (director tehnic Cornel Badulescu) au revenit la conducere si s-au impus mai clar decat o arata scorul, cu 24-21. Pentru Politehnica, cel mai bun marcator a fost Caciuc, cu 11 reusite, urmat in topul eficacitatii de Vulpe, Negru, Folescu, cu cate 4 goluri si Czari - 1.