Olandezul Huntelaar a intrat in istoria lui Schalke

24 Februarie 2012
498 Vizualizari | 0 Comentarii
Klaas Jan Huntelaar Schalke

Internaţionalul olandez Klaas-Jan Huntelaar a devenit cel mai prolific marcator din istoria clubului Schalke 04 în competiţiile europene, cu 13 reuşite (3 în Liga Campionilor şi 10 în Europa League).

Huntelaar a înscris joi seară de trei ori pentru Schalke în partida cu Victora Plzen (scor 3-1 după prelungiri), ajutandu-şi echipa să se califice în optimile de finală ale actualei ediţii din Europa League.

Olandezul, care joacă la gruparea germană din vara lui 2010, a deschis scorul în minutul 8, însă cehii au reuşit să egaleze în finalul timpului regulamentar de joc, prin Frantisek Rajtoral (min.88), ducand meciul în prelungiri. Acelaşi Huntelaar a rezolvat, însă, soarta calificatării, punctand de alte două ori în timpul suplimentar de joc (min.106 şi 120+1), ultima oară din pasa romanului Ciprian Marica, abia intrat pe teren.

Klaas-Jan Huntelaar, viitorul adversar al 'tricolorilor' în preliminariile Cupei Mondiale 2014, a marcat în total 33 de goluri în 34 de meciuri disputate pentru Schalke 04 de la începutul acestui sezon, în toate competiţiile.