Oltchim, calificata din nou in semifinalele Ligii Campionilor

5 Martie 2012
1145 Vizualizari | 0 Comentarii
Oltchim Râmnicu Vâlcea s-a calificat ieri în semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a învins formatia slovena RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 30-26 (17-15), în Sala Sporturilor "Traian", într-un meci din Grupa a 2-a principala a competitiei.

Oltchim va juca pentru a treia oara în semifinalele Ligii Campionilor, dupa 2009 si 2010 (când a disputat si finala). Vâlcencele aveau nevoie de un egal pentru a-si asigura prezenta în penultimul act al competitiei înaintea ultimei partide din grupa si au reusit un succes. Prima repriza a fost destul de echilibrata, Oltchim având, totusi, pe final avans de trei goluri, 16-13 (28), iar la pauza 17-15. În partea secunda, Krim a reusit egalarea (17-17), dar gazdele s-au desprins iar, la 20-18 (38), 21-19 (40) si apoi chiar la 24-19 (44). Oltchim a avut sapte goluri pe tabela de marcaj, 27-20 (49), si soarta partidei era decisa. Finalul nu a fost unul prea bun pentru echipa lui Radu Voina, dar portarul Luminita Dinu a aparat excelent, consfintind succesul campioanei României, în fata a 3.000 de spectatori entuziasti. Oltchim câstigase si la Ljubljana, cu 31-25.

În clasament, pe primul loc se afla Buducnost Podgorica, 8 puncte (4 jocuri), urmata de Oltchim, 7 p (5 j), RK Krim Mercator, 2 p (5 j), Metz Handball, 1 p (4 j). Oltchim va juca ultimul meci cu Buducnost, la Podgorica, pe 11 martie. In semifinale, Oltchimul va juca impotriva echipei maghiare Gyor Eto.

Marcatoare Oltchim: Ardean (8/10), Babeanu (6/6, 6/6 la 7m), Manea (4/7), Jovanovic (4/10), Ozel (3/6), Managarova (2/2), Bradeanu (2/3), Fiera (1/2). Portari: Dinu (16/41), Knezovic (0/1).

Si Zalaul e aproape de semifinale

HC Zalau, echipa pregatita de Gheorghe Tadici, a facut un pas mare spre semifinalele Cupei EHF, a treia competitie europeana ca valoare. Ardelencele au învins sambata seara cu 26-24, în deplasare, formatia franceza HBC Nimes. Zalaul a condus pe toata durata partidei, s-a instalat confortabil în meci înca din primele minute, iar la pauza avea un avantaj de 7 goluri: 16-9. În repriza secunda, impulsionate de cei 3.000 de suporteri din tribune, frantuzoaicele au jucat mai bine si au redus din handicap. A fost 16-22 în minutul 53, 20-25 în minutul 58 si doar 24-26 la final, un rezultat care ofera, însa, Zalaului prima sansa la calificarea în semifinale, mai ales ca returul se joaca în România, pe 11 martie.