Oltchim castiga fabulos cu Gyor si se apropie de finala Ligii Campionilor - VIDEO

2 Aprilie 2012
1538 Vizualizari | 0 Comentarii
• Oltchim Rm. Valcea s-a impus cu scorul de 35-31 (13-17) in fata lui Gyor Audo Eto KC, aseara, in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin • “Galacticele” au avut o revenire fabuloasa in repriza a doua, cand au condus si cu 7 goluri avans • Returul va avea loc sambata, in Ungaria

Dupa ce au schiopatat in grupele principale cu Buducnost, pierzând clar ambele manse, “galacticele” de la Oltchim si-au regasit stralucirea. Incurajate de un public fantastic la Vâlcea, elevele lui Radu Voina s-au impus de o maniera categorica in fata lui Gyor, echipa considerata la aceasta ora ca fiind cea mai buna din lume. Oltchim a câstigat mansa tur a semifinalei Ligii Campionilor la o diferenta de patru goluri, scor 35-31, si a facut un pas mare spre finala, dar trebuie sa treaca cu bine si peste infernul de peste o saptamâna, din Ungaria.
Prima parte a fost dominata de Gyor, care a condus si la cinci goluri si a avut avans de patru goluri la pauza, dar Oltchimul a facut o a doua repriza de vis, conducând si la 7 goluri.

Zece minute fara gol

Oltchim, lipsita de Marija Jovanovic, accidentata, a inceput bine meciul, a condus cu 1-0 (1) si 2-1 (2), iar apoi s-a desprins la 5-3 (8) si 6-4 (11). Au urmat aproximativ 10 minute in care vâlcencelor nu le-a mai iesit nimic, iar Gyor a marcat sase goluri consecutive, 6-10. Oltchim a revenit in joc, s-a apropiat chiar la doua goluri, 11-13, dar echipa maghiara a refacut avantajul si a intrat la cabine cu 17-13 pe tabela de marcaj. Prima parte s-a incheiat cu un gol spectaculos marcat de Lekic, cu spatele, in ultima secunda.

Repriza a doua, cea mai buna din acest sezon

Gyor a inceput repriza secunda cu o “aeriana” fructificata de Kovacsics (31). Au urmat, insa, cinci goluri la rând ale vâlcencelor si scorul a devenit 18-18 (34). Gyor a acuzat socul, iar Oltchim a trecut in avantaj, 21-19 (36), fortându-l pe antrenorul Karl Erik Böhn sa ia time-out. Sustinuta de un public vulcanic, campioana României a marcat gol dupa gol, chiar si in inferioritate, ajungând la 24-19. Au fost 11 goluri marcate de vâlcence in doar 8 minute de joc si doar unul primit, gratie paradelor Luminitei Dinu. Avantajul maxim al echipei noastre a fost de 7 goluri, 28-21 (44), 29-22 (45), 30-23 (47).

Gyor s-a redresat si a redus din diferenta, pâna la patru goluri (31-27, 33-29), dupa câteva atacuri ratate ale gazdelor, dar Oltchim a câstigat cu un avantaj destul de bun, 35-31. Olcthim a fost la câteva secunde de un succes la 5 goluri, dar oaspetele a marcat in final ultimul gol din 7 metri.

Campioana Ungariei joaca a 11-a semifinala consecutiva in cupele europene. Oltchim este la a treia semifinala de Liga Campionilor, 2009, 2010 si 2012, in 2010 jucând finala dupa ce a trecut chiar de Gyor, cu 25-25 si 24-20.

Formatii:

Oltchim: Talida Tolnai, Luminita Dinu, Sanela Knezovic - Iulia Curea (7 goluri), Ekaterina Vetkova (2), Adina Fiera (2), Patricia Vizitiu (5), Yeliz Ozel (3), Aurelia Bradeanu (5), Daniela Babeanu (2), Valentina Elisei Ardean, Oana Manea (1), Adriana Nechita (5), Iulia Managarova (3). Antrenor: Radu Voina.

Gyor: Katrine Lunde Haraldsen, Katalin Palinger - Eduarda Idalina Amorim (11), Anita Görbicz (9), Agnes Hornyak (1), Aniko Kovacsics (2), Andrea Lekic (1), Heidi Loke (5), Jovanka Radicevic (2), Orsolya Verten. Antrenor: Karl Erik Böhn.