Oltchim, doar un egal modest la Metz si amana calificarea in semifinalele Ligii

26 Februarie 2012
1115 Vizualizari | 0 Comentarii
20Oltchim
Oltchim Ramnicu Valcea a terminat la egalitate cu formaţia franceză Metz Handball, 26-26 (15-15), duminică, în deplasare, într-un meci din grupa a II-a principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Deşi era mare favorită, Oltchim a făcut un meci slab şi a avut emoţii în final şi pentru acest punct caştigat, care o apropie totuşi de semifinalele competiţiei.

Oltchim a condus cu 5-3 (min. 7) şi 13-8 (19) în prima repriză, dar numeroasele greşeli au făcut ca valcencele să primească trei goluri la rand în finalul primei părţi şi scorul la jumătatea partidei a fost egal, 15-15.

Echipa lui Radu Voina a început bine repriza a doua, a condus cu 18-16 (35), dar au urmat cinci goluri ale gazdelor şi scorul a basculat, 21-18 pentru Metz (42). Oltchim a început o cursă de urmărire şi a reuşit să egaleze în penultimul minut (59), din 7 metri, prin Ardean.

Au evoluat echipele:

Oltchim: Luminiţa Dinu, Talida Tolnai, Mihaela Smedescu - Oana Manea (1 gol), Ekaterina Vetkova (4), Adina Fiera, Patricia Vizitiu, Oana Chirilă (1), Marija Jovanovic (6), Yeliz Ozel (1), Aurelia Brădeanu (4), Iulia Curea (1), Valentina Elisei Ardean (3), Iulia Managarova (5), Ramona Farcău. Antrenor: Radu Voina.

Metz: Amandine Leynaud - Ekaterina Andriuşina (6), Viktoria Csaki (3), Kristina Liscevic (4), Svetlana Ognjenovic (2), Marie Prudhomme (2), Nina Kamto Njitam (2), Yvette Broch (2), Marion Limal (2), Claudine Mendy (3), Martine Ringayen. Antrenor: Sebastien Gardillou.

In clasament, pe primul loc se află Buducnost Podgorica, cu 8 puncte, virtual calificată în semifinale, Oltchim, 5 p, RK Krim Mercator Ljubljana, 2 p, Metz Handball, 1 p.

Oltchim se poate califica în semifinale pe 4 martie, în Sala Traian, cand va întalni pe RK Krim Mercator.