Oltchim si-a complicat viata in Liga Campionilor

27 Februarie 2012
1295 Vizualizari | 0 Comentarii
• Oltchim Râmnicu Vâlcea a remizat în deplasare, scor 26-26, meciul din Liga Campionilor cu Metz • Valcencele mai au nevoie de un punct pentru a se califica in semifinale, acolo unde campioana Romaniei va juca impotriva formatiei maghiare Gyor

Oltchimul si-a complicat viata in Liga Campionilor. Campioana României la handbal feminin a terminat la egalitate aseara, în deplasare, scor 26-26 (15-15), cu formatia franceza Metz Handball, în etapa a IV-a din grupa a 2-a principala a Ligii Campionilor.

Primele minute ale confruntarii au fost echilibrate, dar nu pentru mult timp, Oltchim trecând la conducere în minutul 6, 3-4, avantaj pe care l-a majorat pe contraatac Managarova, dupa o lansare excelenta a lui Hutupan-Dinu, 3-5. La mijlocul reprizei, vâlcencele conduceau cu 9-11 si apoi, cu 9-13 (minutul 19), reusind sa contracareze jocul excelent al centrului advers, Andriusina. Metz a intrat la time-out, antrenorul Gardillou fiind exasperat si de cele cinci aruncari în bara ale jucatoarelor sale. Oltchim a avut apoi minute deloc reusite de joc, cu mingi pierdute usor, ratarile întorcându-se împotriva sa, astfel ca, la pauza, tabela arata egalitatea, 15-15. Echipa vâlceana a marcat un singur gol în ultimele sapte minute.

La reluare, Metz a revenit la conducere, 16-15, dupa 27 de minute în care a alergat dupa Oltchim, care si-a revenit rapid, 16-18 (‘35). Meciul a continuat pe "contre", dar si cu impulsivitate inexplicabila si ratari de ambele parti. Totusi, Metz a stiut sa-si revina la timp, detasându-se la trei goluri, 21-18 (‘42), în timp ce Oltchim a continuat cu jocul haotic, pigmentat cu pase gresite si ratari. Bradeanu si Jovanovici au readus speranta în tabara vâlceana, 21-20 (‘45), doua minute mai târziu, Chirila ratând de la 7 metri egalarea. La scorul 23-21, Oltchim a ratat trei atacuri consecutive, Metz marindu-si avansul, 24-21 (‘50).

Cu 6 minute înaintea finalului, Managarova si Bradeanu au redus la 25-24, prima aducând egalarea, 25-25, când mai erau cinci minute din meci. Metz a înscris pentru 26-25 (‘28), ultimele faze ale partidei fiind haotice în ambele tabere, cu greseli de necrezut la nivel de Liga Campionilor. Rusoaica Andriusina a fost eliminata, când mai erau 90 de secunde, Metz având doar cinci jucatoare, iar Ardean Elisei a adus egalarea, de la 7 metri, 26-26. Jovanovici facut interceptie la atacul urmator, dar a pasat gresit, iar Radu Voina a cerut time-out, când mai erau 7 secunde. Nu a mai fost timp pentru un atac real, astfel ca scorul final a ramas 26-26, Oltchim facând cadou echipei franceze primul punct din grupa a 2-a.

Antrenorul Radu Voina a declarat pentru Mediafax ca nu l-a multumit nici o jucatoare si ca nu se poate câstiga un joc in care se fac atât de multe greseli. "Nu e mare lucru de spus dupa un astfel de meci. N-ai cum sa câstigi când faci atâtea prostii. Si Metz a facut greseli, dar ale noastre au fost mai multe, iar la acest nivel, costa enorm. Ce echipa am avut azi în teren? Ce s-a jucat? Nimeni nu m-a multumit, dar cea mai mare nemultumire este cea legata de greseli. Nu se pune problema ca nu si-au revenit dupa înfrângerea cu Buducnost si nici nu au luat Metz de sus, dar au avut ele o nebunie azi în joc. Nu stam la calcule acum, avem 5 puncte, meciul urmator, cu Krim, devine crucial, pentru ca si ele mai au sansele lor. Trebuie sa ne calificam în semifinale", a spus Voina.

Oltchim mai are nevoie de un punct în ultimele doua partide, pentru a-si asigura calificarea în semifinale, acolo unde va intalni formatia maghiara Gyor. În ultimele doua etape sunt programate confruntarile: Buducnost - Metz Handball si Oltchim - Krim (pe 4 martie) si Krim - Metz (pe 10 martie), respectiv Buducnost - Oltchim (pe 11 martie).

Marcatoare:

Metz: Andriusina - 6 goluri, Liscevici - 4, Mendy - 3, Csaki - 3, Ognjenovici - 2, Kamto - 2, Pruhomme - 2, Broch - 2, Limal - 2.
Oltchim: Jovanovici - 6 goluri, Managarova - 5, Vetkova - 4, Bradeanu - 4, Ardean Elisei - 3, Ozel - 1, Manea - 1, Curea - 1, Chirila - 1.

Clasament: 1. Buducnost – 8p., 2. Oltchim – 5p., 3. Krim – 2p., 4. Metz – 1p.