Handbal

Oltchim, spulberata de Buducnost: Adio semifinale!

13 Martie 2011
696 Vizualizari | 0 Comentarii

Oltchim Rm. Valcea a ratat calificarea in semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a fost invinsa in aceasta seara, in deplasare, de formatia muntenegreana Buducnost Podgorica, cu scorul de 32-21 (16-9), in etapa a cincea din Grupa 1 principala.

Finalista a editiei trecute, Oltchim avea nevoie de cel putin un egal pentru a pastra sanse de calificare in semifinale, dupa o evolutie slaba in faza a doua a grupelor. Oltchim, la al doilea joc de la revenirea antrenorului Radu Voina, a fost depasita clar la Podgorica de Buducnost, care a castigat la 11 goluri si s-a calificat in semifinale, alaturi de Itxako Reyno De Navarra. Buducnost a avut sapte goluri avans pe tabela (16-9) la pauza, iar in repriza a doua si-a marit ecartul la 10 goluri.

In clasament, pe primul loc se afla Itxako Reyno De Navarra, cu 8 puncte, urmata de Buducnost, 6 p, Oltchim, 4 p, RK Krim Mercator, 2 p.