Oltchim straluceste in Liga Campionilor

13 Februarie 2012
1501 Vizualizari | 0 Comentarii
Oltchim Metz
• Oltchim Ramnicu Valcea – Metz Handball 30-21 (18-12), in al doilea meci al grupelor principale din Liga Campionilor la handbal feminin • Campioana Romaniei ramane liderul autoritar al grupei si se pregateste pentru derby-ul grupei, duminica, acasa cu Buducnost

Oltchim Ramnicu Valcea defileaza in Liga Campionilor. Campioana Romaniei a obtinut aseara a doua victorie consecutiva in grupa a II-a principala a Ligii Campionilor, scor 30-21 (18-12), impotriva frantuzoaicelor de la Metz. "Galacticele" au dominat inca din primele secunde, iar echipa pare mai sudata ca oricand. Fetele lui Radu Voina au inceput in forta meciul, iar dupa primele sase minute tabela din Sala Traian indica deja scorul de 4-0. Avantajul luat in startul meciului s-a dovedit a fi decisiv, frantuzoaicele in fuste fiind depasite clar in defensiva, in timp ce in atac au trait doar prin Andrushyna. Oltchim s-a aflat in permanenta la conducere, in timp ce Metz a reusit in prima parte sa se apropie doar la patru goluri, in minutul 14.

Totusi, fetele lui Radu Voina si-au revenit pe finalul primei parti, intrand la cabine cu un avantaj de sase goluri, scor 18-12. Remarcatele primei reprize au fost Bradeanu, Managorova si Elisei.

Partea secunda a avut aceeasi desfasurare, numai ca, de aceasta data, printre cele care s-au evidentiat s-au aflat jucatoarele de rezerve. Radu Voina si-a permis sa odihneasca garda straina, iar pe teren si-au facut aparitia nume precum Ada Nechita sau Puscasu. Chiar daca in partida s-au aflat mai multe rezerve, diferenta a crescut, scorul final fiind 30-21.

Tot aseara, Buducnost a invins pe Krim Ljubljana cu scorul de 29-21 si acumuleaza tot 4 puncte, ca si Oltchim. Etapa urmatoare, pe 19 februarie, de la ora 18.00, Oltchim va primi vizita lui Buducnost, in timp ce Krim Ljubljana joaca acasa cu Metz.

Oltchim: Oana Manea (3 goluri), Patricia Vizitiu (1), Oana Chirila (3), Marija Jovanovic (1), Yeliz Ozel (3), Aurelia Bradeanu (4), Daniela Babeanu (1), Iulia Curea (2), Valentina Elisei Ardean (5), Adriana Nechita (2), Iulia Managarova (5). Antrenor: Radu Voina.

Metz: Ekaterina Andriusina (5), Kristina Liscevic (4), Svetlana Ognjenovic (2), Marie Prudhomme (1), Nina Kamto Njitam (2), Yvette Broch (2), Marion Limal (1), Claudine Mendy (4). Antrenor: Sebastien Gardillou.

Clasament: 1. Oltchim – 4p., 2. Buducnost – 4p., 3. Metz Handball – 0p., 4. Krim Ljubljana – 0p.
Etapa viitoare (19 februarie): Oltchim – Buducnost si Krim Ljubljana – Metz Handball.

Clujul, eliminata din Cupa Cupelor

Învinsa la Cluj la cinci goluri diferenta, vicecampioana României, Jolidon Cluj, pornea cu mici sanse la calificare în fata celei mai bune echipe din Rusia. Elevele lui Gheorghe Covaciu si-au jucat, însa, sansa pana la capat si le-au dat ceva emotii rusoaicelor. Jolidon a început excelent, a condus în permanenta în prima repriza, chiar si cu cinci goluri diferenta: 22-17 în minutul 29. În partea a doua însa, campioana Rusiei a evoluat mult mai exact si a reusit sa întoarca rezultatul, trecandu-si în cont un nou succes, 35-31, si implicit calificarea în "sferturi".

Suceava - Bjelovar 27-16, in Challenge Cup

În prima mansa din optimile de finala ale Challenge Cup, Bucovina Suceava a învins sambata, pe teren propriu, cu 27-16, echipa croata RK Bjelovar. Elevii lui Leonard Bibirig au condus cu 12-8 la pauza, iar diferenta s-a marit constant în partea a doua. Partida retur se joaca in aceasta saptamana, la Bjelovar, dar calificarea e deja acontata în urma succesului categoric de ieri.

HC Zalau, in sferturile Cupei EHF

Echipa de handbal feminin HC Zalau s-a calificat ieri, pe teren propriu, in sferturile Cupei EHF, dupa ce a invins CSM Bucuresti si in mansa retur a optimilor, scor 28-20 (11-8). În meciul tur, care s-a disputat tot la Zalau, sambata, ardelencele au castigat, cu 27-24, iar cu scorul general de 55-44 obtin calificarea în sferturile de finala ale Cupei EHF.