Oltenia, eterna noastra problema! CSMS a fost executata cu sange rece la Severin

3 August 2015
1022 Vizualizari | 0 Comentarii
•  Moldovenii antrenati de Nicolo Napoli au cedat din nou în fata Pandurilor Târgu Jiu la o diferenta de 3 goluri, de data aceasta scorul fiind 3-0 • Etapa viitoare, iesenii joaca acasa cu CFR Cluj, intr-un alt joc greu, programat vineri, de la ora 21:00, in dealul Copoului

Degeaba au plecat fotbalistii ieseni la Severin cu 3 zile inaintea meciului cu Pandurii Targu Jiu, ca rezultatul de pe teren a fost unul de trista amintire pentru ei. CSMS Iasi a înregistrat sâmbata prima înfrângere din acest sezon de Liga 1, dupa ce a reusit un egal si doua victorii in startul sezonului.

Moldovenii antrenati de Nicolo Napoli au cedat din nou în fata Pandurilor Târgu Jiu la o diferenta de 3 goluri, de data aceasta scorul fiind 3-0. La fel ca în partida din returul sezonului trecut de Liga 1, vedeta meciului a fost Mihai Roman, care de data aceasta a reusit sa marcheze o dubla în poarta Iasului.  Moldovenii au avut un început de partida bun la Severin, înregistrând prima ocazie a meciului în minutul 13, atunci când Mihalache a centrat o minge în careul Pandurilor, dar Vasile Gheorghe a tras din 6 metri în blocaj. Minutul 20 a adus primul gol în poarta oaspetilor, atunci când Anton a centrat de pe partea dreapta, iar atacantul gazdelor, Mihai Roman, a marcat în poarta moldovenilor cu o lovitura de cap imparabila. În minutul 33 al partidei, elevii lui Nicolo Napoli au solicitat un penalty, acuzând ca sutul trimis de Grigorie s-a oprit în mâna lui Vasco. Cei care au primit însa lovitura de pedeapsa au fost gazdele, care au profitat de pe urma faultului comis de capitanul Ionut Voicu în careu, asupra lui Momcilovic.

Istvan Kovacs a observat imediat mâna pe care jucatorul Iasului a pus-o pe Momcilovic si a aratat punctul cu var. Mihai Roman a executat lovitura de pedeapsa, dupa ce Grahovac a reusit în prima faza sa respinga sutul expediat de acesta. Mingea a ajuns mai apoi tot în gheata golgheterului Pandurilor din sezonul trecut, iar acesta nu a mai iertat si a înscris cu un sut puternic pentru 2-0. O mare ocazie a Iasului a fost semnata în minutul 38, atunci când gazdele au fost la un pas de autogol. Mingea deviata cu capul de Grigorie a fost lovita puternic de Ungurusan, izbind bara din dreapta portii aparate de Mingote. Nici Stefan Grigorie nu a reusit sa îl învinga pe portarul gazdelor, sutând pe lânga poarta din câtiva metri.

CSMS Iasi a început în forta repriza secunda, având sansa de a reveni pe tabela în minutul 47, atunci când Frasinescu a reluat cu capul din 6 metri, dar mingea a trecut peste poarta lui Mingote. Ocaziile s-au razbunat si cei care au marcat au fost tot baietii lui Edi Iordanescu. Ioan Hora, fostul jucator al celor de la ASA Târgu Mures, a reusit sa marcheze primul sau gol în acest sezon de Liga 1 dupa o pasa primita de la Mihai Roman. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-0 pentru Pandurii Târgu Jiu, care a egalat-o la puncte pe CSMS Iasi. Etapa viitoare, iesenii joaca acasa cu CFR Cluj, intr-un alt joc greu, programat vineri, de la ora 21:00, in dealul Copoului.

Reactii la finalul partidei

Edward Iordanescu, antrenor Pandurii Targu Jiu: "E un progres fata de ce a fost pana acum. Încet-încet putem ajunge acolo unde îmi doresc. Nu suntem 100% din punct de vedere fizic. Iasul e o echipa foarte dificila, primise pana acum doar un gol si ala din penalty. Ma bucur ca n-am primit gol. Stiam ca avem 3-4 jucatori care nu sunt 100% si ma asteptam sa-si piarda din energie. Mihai Roman (marcatorul a doua goluri în meciul cu iesenii - n.r.) a demonstrat multe si mai are multe de aratat. Sper sa fie golgheterul nostru si anul asta. Sper sa intre si în atentia echipei nationale. A marcat astazi, a fost eficient si pentru asta îl felicit. Orice jucator care da un plus echipei nationale e bun pentru prima reprezentativa".

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Nu m-a surprins aceasta înfrângere. Am început meciul foarte bine, apoi am facut o greseala la marcaj. Cred ca n-am facut un meci bun. Pandurii a meritat victoria, mai ales dupa greselile noastre. Noi avem obiectiv salvarea de la retrogradare, nu accederea în play-off, cum au alte echipe si cum spuneti si voi ziaristii. Oricum, cred ca meciul de la Severin este cel mai slab joc al nostru de cand pregatesc eu Iasul".

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu - Mitic - Nuno Viveiros (Ganea 80'), Vasile Gheorghe (Cretu 59'), Grigorie (Piccioni 46'), Bole - Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Pandurii Targu Jiu: Mingote - Ungurusan, Vasco, Sandru, Momcilovic, Anton (Pitian 64'), Mrzljak, Radut, Nistor (Ciucur 70'), Hora (Nicoara 77'), Mihai Roman. Antrenor: Edward Iordanescu.