Ora de tenis! Simona Halep a ajuns in sferturi la Shenzen

8 Ianuarie 2015
882 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Jucatoarea Simona Halep s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Shenzen, dotat cu premii totale in valoare de 500.000 de dolari. Principala favorita a turneului din regiunea Guangdong, Halep s-a impus in doua seturi in fata rusoaicei Natalia Vikhlyantseva, jucatoare clasata pe locul 584 in lume. Halep a castigat cu un dublu 6-2 la capatul unui meci intins pe durata a 62 de minute. Doua break-uri au facut diferenta intr-un prim set controlat autoritar de Halep, jucatoarea noastra conducand la un moment dat cu 4-0.

Vikhlyantseva a reusit primul sau game in debutul setului al doilea, dupa care Halep a preluat initiativa cu un break (2-1). Rusoaica a avut puterea sa egaleze la doi in urma singurului sau break din meci, insa din acel moment Halep a legat patru game-uri la rand si nu a mai putut fi oprita din drumul spre sferturile de finala.

Dupa calificarea în sferturile de finala ale turneului de la Shenzhen (China), Simona a declarat ca în meciul cu Natalia Vikhlyantseva a jucat mai bine decât a facut-o în primul tur. "Nu a fost deloc usor, adversara mea a jucat foarte bine si este o jucatoare de mare viitor. A servit foarte bine în acest meci. Sunt bucuroasa, deoarece am jucat mai bine decât în primul tur. Ma simt mai bine pe zi ce trece si îmi intru în forma. Vreau sa merg cât mai departe, deoarece îmi place acest turneu. Vreau sa ma bucur de prezenta la acest turneu", a spus Halep.

În sferturile de finala, Simona Halep o va întâlni pe Aleksandra Krunic (Serbia), jucatoare venita din calificari si locul 84 WTA, care a trecut, cu scorul de 3-6, 7-6 (7/1), 6-1, de Anna Schmiedlova (Slovacia), pozitia 73 în clasamentul mondial.

Halep si Krunic (21 de ani) s-au mai întâlnit o singura data în circuitul WTA, românca impunându-se cu scorul de 6-2, 6-4, în turul doi al turneului de la Bucuresti din 2014. Simona Halep a câstigat anul trecut întrecerea din capitala României.

Pentru calificarea în sferturi de finala la Shenzhen, Halep va primi 60 de puncte WTA si un cec în valoare totala de 8.934 de dolari.