Oscar Washington Tabarez: Am avut penalty clar

1 Martie 2012
528 Vizualizari | 0 Comentarii
Oscar Washington Tabarez

Oscar Washington Tabarez, selecţionerul echipei de fotbal a Uruguayului, a declarat că formaţia sa ar fi trebuit să beneficieze de un penalty clar în prima repriză, la intervenţia lui Tătăruşanu asupra lui Cavani, în meciul amical cu Romania (1-1).

''In fotbal e greu de explicat rezultatele. Ocaziile de gol sunt cele care arată rezultatul. Fiecare echipă a dominat o repriză, Uruguayul pe prima, Romania pe a doua, dar noi am avut un penalty clar. E pentru prima oară cand văd aşa ceva în fotbal'', a declarat Tabarez, care a subliniat că ''Romania a făcut un joc bun, dinamic, a avut ocazii, dintre care una a fructificat-o''.

Tabarez a menţionat că ''publicul a asistat la o partidă plăcută'', iar cel mai mult i-a plăcut Torje de la echipa Romaniei, pe care l-a considerat cel mai bun om al tricolorilor.

''Cele două echipe au depus un efort considerabil, pe un teren instabil, care a fost şi mai greu după ce a început să ningă'', a mai spus Tabarez, care a apreciat totuşi că ''Arena Naţională e un stadion frumos, plăcut la vedere, care poate găzdui o finală de Europa League''. După cum se ştie Arena Naţională va fi gazda finalei Europa League, pe 9 mai.

Selecţionerul echipei ''Celeste'' a explicat şi atmosfera relaxată din sanul echipei Uruguayului: ''Jucătorii se cunosc de multă vreme, sunt profesionişti, se concentrează pe teren, dar în afara lui sunt altfel, relaxaţi''.

Tabarez a precizat că ar fi bine dacă Romania şi Uruguay s-ar întalni la Cupa Mondială din 2014, ''pentru că asta presupune că şi noi şi Romania ne vom califica. Noi suntem pe primul loc în preliminariile sud-americane, dar mai e mult pană la final''.

Echipele naţionale ale Romaniei şi Uruguayului au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), miercuri seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci amical de fotbal. Oaspeţii, locul 4 la CM 2010 şi campionii Americii de Sud, au marcat în debutul jocului (2), prin Edinson Cavani, dar tricolorii au jucat mai bine în repriza secundă, reuşind egalarea prin Bogdan Stancu (50).