Otelul a facut spectacol cu U Cluj si a revenit pe primul loc

19 Martie 2011
907 Vizualizari | 0 Comentarii
Otelul a revenit pe locul intai in clasament
Dupa un esec neasteptat, 0-1 la Targu Mures, peste 8 mii de galateni au venit sa-si sustina echipa intr-un moment delicat. Oamenii care au venit la stadion nu au avut ce regreta, pentru ca Otelul a facut spectacol cu Universitatea Cluj si a castigat cu 3-0, urcand inapoi pe primul loc in clasamentul Ligii I de fotbal. Sustinuti de un public frenetic, galatenii nu au avut nevoie de prea multe ocazii pentru a deschide scorul. In minutul 24, Paraschiv si-a demonstrat din nou clasa inscriind cu un sut plasat, langa bara,
 Dintr-un unghi aproape imposibil. Cum U Cluj nu a amenintat deloc poarta lui Grahovac, iar Otelul a facut pasul inapoi, la pauza s-a intrat cu 1-0 pentru gazde. Galatenii si-au facut meciul usor inca din startul partii secunde, cand scorul avea sa devina 2-0. Giurgiu a prins un sutul fabulos din voleu in minutul 51, de la aproximativ 22 de metri, si l-a lasat pe Popa fara nici o replica. Clujenii ar fi putut primi o lovitura de la 11 metri in minutul 67, dupa ce Costin a atins mingea cu mana in interiorul careului, insa Robert Dumitru a lasat jocul sa continue si l-a trimis in tribune pe Ionut Badea. Imediat, s-a facut 3-0 pentru Otelul. Dupa o actiune fulgeratoare de contraatac, la care au mai participat Salagean si Pena, Rapa a reusit sa inscrie primul sau gol in minutul 70, cu o reluare din fata portii goale. Giurgiu si Iorga au trecut pe langa golul 4, dar pana la urma, Otelul – U Cluj s-a terminat 3-0. Prin acest succes, galatenii au acumulat 48 de puncte si vor sta pe primul loc cel putin doua saptamani, pana cand campionatul se va relua. De partea cealalta, Universitatea Cluj ramane cu 24 de puncte si se afla pe locul 13.