Oxigen pentru Craiova

14 Aprilie 2011
726 Vizualizari | 0 Comentarii
Universitatea Craiova FCM Targu Mures 2 1
Universitatea Craiova ia o prima gura de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradarii, reusind sa castige primul meci dupa mai bine de 12 etape. Echipa pregatita de Laurentiu Reghecampf a învins pe teren propriu pe FCM Tîrgu Mures, la capatul unui meci cu destul de sarac în faze de poarta. Oltenii au deschis scorul devreme, prin Florin Costea, care a marcat la capatul unei faze create de Prepelita, în minutul 7. Atacantul oltean a reusit astfel sa marcheze primul sau gol dupa mai bine de un an. Raduta a readus egalitatea pe tabela de marcaj reusind primul sau gol în tricoul targ-muresenilor. Jucatorul adus de la Rapid a marcat în miuntul 29. Dar bucuria oaspetilor nu a durat foarte mult, Subotici marcand pentru 2-1 în minutul 40. In repriza a doua, cele doua echipe au dezamagit. Tensiunea a revenit abia pe final, cand Dorel Stoica si Gîngioveanu au fost aproape sa majoreze diferenta, dar fara succes. Dupa acest succes, Craiova ocupa locul 15 in clasamentul inter, cu 26 de puncte, 4 mai putin decat Pandurii Targu Jiu, ocupanta primului loc care asigura salvarea de la retrogradare.