Panama si Statele Unite s-au calificat in semifinalele Gold Cup

20 Iunie 2011
575 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa Panama va întâlni echipa Statelor Unite în semifinalele Gold Cup, turneul de fotbal rezervat selectionatelor din zona CONCACAF (America de Nord, Centrala si Caraibe). Duminica, la Washington, în sferturile de finala ale acestui turneu, Panama a dispus de Salvador cu 5-3 dupa loviturile de departajare (1-1 dupa prelungiri). Salvadorienii au deschis scorul prin Rodolfo Zelaya, care a transformat un penalty în minutul 76, dar Luis Tejada a reusit sa restabileasca egalitatea în ultimul minut al timpului regulamentar de joc.

În celalalt sfert de finala gazduit de capitala americana, SUA a dispus cu 2-0 de Jamaica, prin golurile lui Jermaine Jones (min.49) si Clint Dempsey (min.80). Dupa cum s-a anuntat, selectionatele Mexicului si Hondurasului si-au asigurat calificarea în penultimul act al competitiei înca de sâmbata, dupa victoriile înregistrate în partidele cu Guatemala (2-1), respectiv, Costa Rica (4-2 dupa loviturile de departajare).

Semifinalele Jamaica - SUA si Mexic - Honduras sunt programate miercuri, la Houston (Texas), în timp ce finala va avea loc pe 25 iunie, pe stadionul Rose Bowl din Pasadena (California). Câstigatoarea Gold Cup va reprezenta CONCACAF la Cupa Confederatiilor din 2013, gazduita de Brazilia, o repetitie generala pentru Cupa Mondiala 2014.

Page time :0.1401 (s) | 23 queries | Mysql time :0.012258 (s)