Pandurii lui Grigoras si-au facut un Pasti fericit

14 Aprilie 2012
541 Vizualizari | 0 Comentarii
Pandurii Targu Jiu FCM Targu Mures

Pandurii s-a impus fara probleme la Targu Jiu cu FCM Targu Mures, invingand cu 2-0 o echipa apatica a ardelenilor. Trupa lui Grigoras a controlat autoritar partida pe intreaga ei durata, si-a creat numeroase ocazii si a punctat pe tabela prin Valentin Lemnaru si John Ibeh.
Gorjenii au inceput meciul in forta Alexandru Maxim si Lemnaru semnand primele faze de poarta ale Pandurilor. Dupa o serie de cate doua ocazii de fiecare, Lemnaru a deschis scorul in minutul 21, cu o lovitura imparabila de cap din marginea careului mic.
Oaspetii au incercat sa dea replica doua minute mai tarziu, insa sutul lui Vagner in diagonala a ocolit poarta lui Mingote. Jocul s-a linistit apoi, pana la pauza niciuna dintre cele doua formatii nereusind sa construiasca faze clare de poarta, preferand un joc economicos, fara risipa de efort.
Cu acceleratia la podea au inceput elevii lui Grigoras si repriza a doua, iar in minutul 59 John Ibeh a dus scorul la 2-0. Jucatorul venit de la Otelul a primit pasa de la Pintilii in lateral stanga, a intrat in careu unde l-a depasit pe Ghionea si a tras fara mila la coltul lung invingandu-l pe Albut.
Cu un sfert de ora inainte de final, gorjenii puteau sa-si majoreze avantajul, avand doua ocazii in aceeasi faza de joc. Mai intai Albut a parat incredibil cu o mana un sut al lui Alexandru Maxim, pentru ca apoi Lemnaru sa suteze din pozitie ideala peste poarta.
Abia in al treilea minut de prelungiri au reusit muresenii sa puna in pericol poarta adversa, la sutul lui Astafei din lateral stanga, insa mingea a fost deviata peste transversala.

Sursa: Onlinesport