Pantilimon ramane lider in Anglia dupa victoria cu Liverpool

4 Ianuarie 2012
544 Vizualizari | 0 Comentarii
Costel Pantilimon
Desi a fost o data in plus rezerva internationalului englez Joe Hart, romanul Costel Pantilimon a fost martor de pe banca de rezerve la succesul celor de la Manchester City cu Liverpool, scor 3-0. Prima ocazie de a deschide scorul a apartinut cormoranilor in minutul 8. Downing a scapat singur spre poarta lui Hart, dar nu l-a putut invinge pe acesta intr-o situatie de unu contra unu. Ocazia mare a oaspetilor s-a razbunat doua minute mai tarziu si Aguero a deschis scorul cu largul concurs al portarului Reina.
Faza a pornit de la un balon pierdut in propria jumatate de olandezul Kuyt, dupa care mingea a ajuns la Aguero, al carui sut parca a trecut prin Reina. Yaya Toure a stabilit scorul pauzei in minutul 33 cu o lovitura de cap sub transversala, pentru ca Milner sa inchida tabela cu un sfert de ora inaintea finalului din lovitura de la 11 metri. Gazdele au incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Barry a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat cu 17 minute inaintea finalului.

Tamas, rezerva la West Bromwich

Intr-o alta partida a etapei a 20-a, Tottenham s-a impus la limita, pe teren propriu, in fata celor de la West Bromwich Albion. Unicul gol al meciului a fost marcat de Jermaine Defoe in minutul 63. La oaspeti a revenit pe banca de rezerve fundasul roman Gabriel Tamas pentru prima data dupa 17 zile. Tamas nu mai facuse parte din lotul formatiei lui Roy Hodgson de la victoria cu Blackburn Rovers.
Sunderland s-a impus pe terenul lui Wigan,s cor 4-1, si continua seria victorioasa inceputa in prima zi din 2012, cand a dispus pe teren propriu de liderul Manchester City.
In aceasta seara se vor disputa meciurile Everton-Bolton (Digi Sport 2) si Newcastle-Manchester United (Digi Sport 1), ambele cu incepere de la ora 22.00