Penarol s-a calificat in finala Copei Libertadores

3 Iunie 2011
652 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa uruguayana Penarol Montevideo s-a calificat în finala competitiei de fotbal Copa Libertadores, unde o va întâlni pe FC Santos, în ciuda înfrângerii suferite la Buenos Aires, cu 1-2, în fata formatiei Velez Sarsfield, în mansa a doua a semifinalelor.
Penarol a ajuns în ultimul act gratie golului marcat în deplasare, dupa ce învinsese pe teren propriu cu scorul de 1-0. Uruguayenii au deschis scorul prin Matias Mier (34), Velez egalând în prelungirile primei reprize, prin Fernando Tobio (45+2) si obtinând victoria de palmares gratie reusite lui Santiago Silva (68). Velez a jucat în 10 oameni din minutul 69, când Fernando Ortiz a fost eliminat. Silva a ratat golul calificarii în min. 74, când a executat peste poarta un penalty.
Brazilienii de la FC Santos s-au calificat în finala dupa 3-3 în deplasare cu Cerro Porteno, în Paraguay. În tur, formatia paulista câstigase cu scorul de 1-0.

Penarol va juca prima finala de Copa Libertadores din 1987, când a câstigat al cincilea sau trofeu în cea mai importanta competitie intercluburi din America de Sud (1960, 1961, 1966 si 1982). Santos a cucerit trofeul de doar doua ori, pe vremea lui Pele (1962, 1963).

Page time :0.1454 (s) | 36 queries | Mysql time :0.017369 (s)