PENIBIL! Asta nu e Steaua, e o gluma proasta!

20 Aprilie 2015
791 Vizualizari | 1 Comentarii
• Steaua a cedat rusinos pe teren propriu in fata codasei Otelul Galati, scor 1-2 (0-2), in etapa a 27-a a Ligii I si mai pastreaza doar un punct avans fata de ASA Tg. Mures. Rusescu a ratat un penalty in prelunigiri.

Un banner pe care suporterii nemultumiti de echipa favorita il afiseaza frecvent pe stadioane se potriveste de minune Stelei. Steaua, echipa care nu de mult facea furori in Europa League cu Chelsea sau Ajax, campioana ultimelor doua sezoane in Liga I, a devenit o gluma proasta. S-a ales praful nu doar de sigla campioanei, ci si de jocul echipei lui Costel Galca. Aseara, un meci cu ultima clasata Otelul, care ar fi trebuit in mod normal sa insemne sporirea sanselor la titlu si marirea avansului fata de ASA Tg. Mures, s-a transformat intr-un cosmar pentru Steaua. Trupa lui Galca a cedat rusinos pe Arena Nationala cu scorul de 1-2 (0-2), rezutat care pune intr-o ceata si mai densa titlul de campioana.

Steaua, care a facut din nou un joc sub asteptari, putea obtine un punct, totusi, daca Rusescu nu ar fi irosit un penalty in prelungirile meciului (90+4, sut in transversala). Otelul a marcat ambele goluri la capatul unor contraatacuri, prin Iasmin Latovlevici (autogol, 19) si Jugurtha Hamroun (45). Steaua a reusit sa inscrie prin George Tucudean (77).

Doua penalty-uri neacordate

Steaua ar fi trebuit sa primeasca alte doua penalty-uri, in minutele 27 (Andrei Prepelita faultat in careu de Dan Popescu) si 65 (hent in careu Lucian Murgoci), avand si o bara prin Tucudean (5). Latovlevici a jucat pentru prima oara la Steaua din etapa a 12-a.  In tur, Steaua s-a impus cu 3-0 la Galati.  Otelul, care nu mai castigase din etapa a 15-a, este la a treia victorie in acest campionat. Galatenii nu marcasera niciun gol in precedentele cinci partide. Otelul mai marcase o singura data in acest campionat doua goluri intr-un meci, in etapa a sasea, 2-0 cu Rapid.  Florin Marin este singurul antrenor care a invins-o pe Steaua de doua ori in acest campionat, dupa succesul cu Ceahlaul la Bucuresti (1-0)

Viitorul, de neoprit

Tot ieri, Universitatea Craiova si Dinamo s-au anihilat reciproc intr-un meci destul de viu, dar incheiat fara gol. Ambele echipe si-au creat ocazii de gol, repriza secunda fiind mult mai spectaculoasa decat prima. Cea mai mare ocazie a partidei a fost irosita de Nuno Rocha (40), care a trimis din trei metri in bratele portarului Marc.  Dinamo a jucat in zece oameni din minutul 76, cand Steliano Filip a primit al doilea cartonas galben. Filip marcase in propria poarta la meciul din tur, incheiat 1-1.  Meciul a fost intrerupt pentru trei minute in minutul 4, dupa ce o petarda a explodat langa portarul Traian Marc.

Tot o remiza alba s-a consemnat si in disputa de sambata dintre Gaz Metan Medias si Petrolul, prima intalnire a lui Ion Balaur pe banca echipei mediesene. Petrolul a ratat un penalty in minutul 68, prin Ciprian Vasilache, al carui sut a fost aparat de portarul Razvan Plesca. Julian Velasquez comisese hent in propriul careu.  Ploiestenii au jucat in zece oameni din minutul 70, cand slovenul Rok Kronaveter a fost eliminat (pentru lovirea cu cotul a lui Radu Zaharia), la mai putin de un minut de la intrarea sa pe teren in locul lui Victoras Astafei.

Tot sambata, Viitorul lui Hagi a dispus de o formatie resemnata a Astrei cu scorul de 2-0, cu acelasi scor impunandu-se si FC Botosani in partida de pe teren propriu cu codasa Ceahlaul.

Rezultatele etapei a 27-a a Ligii I:

CSMS Iasi - FC Brasov 1-0 (0-0)

A marcat: Ovidiu Mihalache (48)

CFR Cluj - ASA Tg. Mures 2-2 (1-1)

Au marcat: Ferebory Dore (9), Gregory Tade (61), respectiv Ousmane N'Doye (18, 57)

FC Botosani - Ceahlaul Piatra Neamt 2-0 (1-0)

Au marcat: Attila Hadnagy (8), Petre-Daniel Ivanovici (82)

FC Viitorul - Astra Giurgiu 2-0 (2-0)

Au marcat: Alexandru Mitrita (2), Banel Nicolita (15)  Gaz Metan Medias - Petrolul Ploiesti 0-0

CS Universitatea Craiova - Dinamo Bucuresti 0-0

Steaua Bucuresti - Otelul Galati 1-2 (0-2)

Au marcat: Sucudean (77), respectiv Latovlevici (19 autogol), Hamroun (45).

Luni 20 aprilie vor avea loc intalnirile:  CS Pandurii Tg. Jiu - Universitatea Cluj (18,00, Look Plus, Dolce Sport, Digi Sport)  Rapid Bucuresti - CS Concordia Chiajna (20,30, Look TV, Digi Sport).