PENIBIL! Finul si-a salvat nasul cu pretul unei umilinte: Steaua – Viitorul 2-5 (VIDEO)

20 Mai 2013
1549 Vizualizari | 1 Comentarii
• Steaua Bucuresti – Viitorul Constanta 2-5, in etapa 32 din Liga I la fotbal • Finul Gigi Becali si-a salvat nasul Gica Hagi, dar aceasta partida a devenit o pata neagra pe istoria unui club mare ca Steaua • Dinamo a fost umilita la FC Vaslui, cu 1-4 si risca sa rateze Europa pentru prima data dupa 15 ani

Steaua, cea mai iubita echipa din Romania, a devenit locul unor aranjamente de familie. Asa cum a anuntat, finul Gigi Becali l-a ajutat pe nasul Hagi. Steaua a pierdut la scor în Ghencea cu Viitorul, 2-5. Cele 3 puncte îi ajuta enorm pe constanteni în lupta pentru evitarea retrogradarii.

Asistenta foarte scazuta din Ghencea a avut parte de o prima repriza spectaculoasa, cu 5 goluri. Chitu a deschis scorul, scapat din marcaj de Bratu. Fundasul stelist a continuat prestatia penibila pana în minutul 40, cand a fost schimbat. Dica a majorat diferenta din penalty-ul provocat de Doru Bratu, iar dupa 3 minute, Nikolici a schimbat tabela tot dintr-o lovitura de pedeapsa. Pana la pauza, Chitu a prins o torpila în vinclu, iar Larie l-a pedepsit si el pe Cojocaru cu o lovitura de cap si Viitorul conducea surprinzator cu 4-1! Rocha a reusit sa reduca din diferenta si intrarile lui Popa si Rusescu au înclinat terenul spre poarta oaspetilor. Dar pustii lui Hagi s-au luat în serios si Nikolov a prins un sut superb la coltul lung si Steaua era condusa cu 2-5. În prelungiri, Cojocaru a parat penalty-ul executat de Rusu si scorul a ramas 2-5. Victoria constantenilor îi urca pe locul 13, cu 33 de puncte.
Complexul Vaslui continua la Dinamo, care a cedat din nou în fata moldovenilor, 1-4, ajungand la sapte esecuri consecutive în fata echipei lui Porumboiu. Dinamo venea în Moldova obligata pentru a castiga, iar norocul parea sa fie de partea ei. Brasovul încurca Pandurii, iar Petrolul si Astra terminasera la egalitate. A fost însa doar o amagire pentru "caini".
În minutul 21, Sînmartean a scos din joben o centrare perfecta, finalizata de Antal cu capul din sase metri. Dinamo a oferit replica dupa numai sapte minute. Stratila l-a lasat în urma pe Salageanu si, dupa o cursa de 40 de metri, l-a driblat si pe Straton, egaland.
"Cainii" au respirat doar patru minute însa, Celeban reusind sa profite de iesirea hazardata a lui Balgradean pentru a restabili egalitatea. Polonezul a ajuns astfel la 7 reusite în acest sezon, devenind golgheterul echipei lui Gabi Balint. Antal a recidivat în minutul 59, cand a luat o actiune pe cont propriu si l-a gasit în careu pe Nicusor Stanci, iar viitorul mijlocas al Stelei a reusit sa înscrie fara emotii. Jumisse a izbit bara în minutul 63, fiind imitat si de Tudose pe final de meci. Vasluiul nu s-a multumit însa cu atat, Mike Temwanjera ducand scorul la 4-1 în minutul 89, cu o reluare de la marginea careului. Dinamo ramîne pe locul 5, la cinci puncte de locul 4, iar sansele de a mai prinde un loc de Europa League în ultimele doua etape sunt infime.

Petrolul - Astra, egalitate

Tot sambata, Petrolul a remizat cu Astra, scor 1-1, la finalul unei partide controlate în mare parte de "lupii" lui Contra. "Lupii" nu le-au dat nici o sansa giurgiuvenilor în prima parte. Sutul lui Tembo scos de Bornescu a fost doar o alarma falsa. A urmat apoi o avalansa de ocazii la poarta lui Lung jr. Muresan a oprit cu mana o cursa a lui Bokila si golgheterul Petrolului a deschis scorul din penalty (19).
Jucatorii lui Contra au continuat ofensiva. Bokila si Hamza s-au întrecut în ocazii si echipa lui Isaila trebuia sa fie multumita ca a scapat usor dupa primele 45 de minute. Entuzismati de atmosfera creata de fani, "lupii" au uitat sa se apere. Ben Youssef, scapat din marcaj, a egalat cu o lovitura de cap (56). Fara prospetimea din prima parte, gazdele n-au mai avut aceeasi forta ofensiva. Hamza a ratat doua mari ocazii, dar giurgiuvenii echilibrau posesia si deveneau periculosi. Jocul pe contre n-a mai schimbat tabela, iar egalul dintre cele doua echipe o mentine pe Pandurii pe locul 2.
Totusi, Brasovul a încurcat planurile celor de la Pandurii, reusind sa obtina toate cele trei puncte la Tg. Jiu, 3-2. Sambata n-a fost ziua lui Mingote, portarul gorjenilor fiind spectator la reusitele brasovenilor. Tatar l-a învins în minutul 7 cu un sut printre picioarele portughezului. Pana la pauza însa, gazdele au reusit sa revina pe tabela, irosind însa prima ocazie. În minutul 23, Nicoara a obtinut usor un penalty, dar Marinescu a parat sutul lui Anton. Nistor n-a mai fost însa la fel de amabil, învingandu-l pe portarul brasovean cu un sut deviat de la 20 de metri. Viera aducea Pandurii în avantaj dupa pauza, marcand cu capul din 6 metri, dar Cristi Pustai nu putea sa rasufle usurat, pentru ca echipa sa ramanea în 10 jucatori. Rusu vedea al doilea galben, iar finalul de meci se complica. Loviturile ardelenilor au venit chiar în finalul meciului. Iulian Popa l-a ridiculizat pe Mingote în minutul 88, marcand cu un sut pe jos la coltul scurt din lovitura libera. Portughezul plecase deja pe centrare si n-a mai avut nici o sansa la executia mijlocasului brasovean. Cireasa de pe tort a venit în al patrulea minut de prelungiri, cand Machado l-a învins pe acelasi Mingote cu o lovitura de cap din 10 metri.