Poli a ajuns la trei victorii consecutive - FOTO

16 Mai 2011
3517 Vizualizari | 0 Comentarii
ACSMU Poli Iasi Ariesul Turda 1 0
• ACSMU Politehnica Iasi - Ariesul Turda 1-0 (1-0), in etapa 27 a Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal • Singurul gol al meciului a fost inscris de Claudiu Tudor, care a transformat un penalty in minutul 17 • Chiar daca jocul a fost unul modest, iesenii au ajuns la 3 victorii consecutive • Etapa viitoare, Poli va juca in deplasare la Unirea Alba Iulia

Parasiti de suporteri, ramasi fara bani si presedinte, fotbalistii ACSMU Politehnica Iasi continua seria rezultatelor bune si au ajuns la trei victorii consecutive in Seria a II-a a ligii secunde. Baietii lui Adrian Falub au invins, sambata dimineata, pe Ariesul Turda, cu scorul de 1-0. Doar 400 de spectatori au profitat de vremea frumoasa si de decizia conducerii Politehnicii de a lasa intrarea libera si au urcat in Copou pentru penultimul meci al iesenilor pe teren propriu.
Unicul gol al meciului a fost inscris de Claudiu Tudor ('17), care a transformat un penalty obtinut de Herghelegiu si puternic contestat de oaspeti. Jocul a inceput in nota de dominare a gazdelor, iar Ghiceanu a scapat singur cu portarul Pampea, in minutul 3, dar a tras din goal-keeper-ul oaspetilor din pozitie ideala. Dupa un nou sut al lui Herghelegiu ('13), acelasi jucator a scapat singur in careu, a fost agatat de portarul advers, iar arbitrul Marius Bocaneala a acordat penalty. A inscris cu siguranta Claudiu Tudor si se parea ca iesenii vor face show cu o echipa care nu pierduse decat un singur joc in acest an (2-3 la Muresul Deva). Dupa marcarea golului insa, fotbalistii lui Adrian Falub au revenit la acelasi joc fara orizont, dar au profitat si de faptul ca echipa adversa nu le-a pus prea multe probleme. Pana la pauza, Poli nu si-a mai creat nici o ocazie profitand si de faptul ca echipa din Turda s-a apropiat greu si chiar deloc de buturile portii lui Alexeev. In minutul 43, Saim a executat bine o lovitura libera de la 20 de metri lateral dreapta, iar portarul iesenilor a respins greu de la radacina barei.
Nici dupa pauza aspectul jocului nu s-a schimbat prea mult. Cum Ariesul nu a avut forta sa-si creeze vreo ocazie mai de Doamne ajuta, tot gazdele au trecut pe langa gol in doua randuri, dar Tanasa si Patrascu au ratat sansa desprinderii. Mai intai, in minutul 77, oaspetii au balbait o minge in propriul careu, dar Patrascu a tras in plasa laterala. Sase minute mai tarziu, Marian Tanasa, abia introdus pe teren, a scapat singur cu Pampea, dar a fost blocat de portarul oaspetilor. Pana la urma, ACSMU Poli a invins cu 1-0 pe Ariesul, a acumulat 43 de puncte si a urcat pe locul 5 in clasamentul la zi al Seriei a II-a, din liga secunda.
Etapa viitoare, sambata, 21 mai, Poli va juca in deplasare cu Unirea Alba Iulia. Despre acest meci, finantatorul ACU Arad, Geta Onu, a declarat ca va fi blat si ardelenii se vor impune fara probleme (ACU este in lupta directa pentru evitarea retrogradarii cu echipa din Alba Iulia). "Sunt niste tampenii. Cum as putea eu intra in vestiar sa le spun jucatorilor acestora tineri sa se dea deoparte la meciul cu Alba Iulia?", a parat antrenorul Adrian Falub.

Declaratii la finalul partidei

Adrian Falub, antrenor ACSMU Poli Iasi: "Ma bucur ca am legat si noi trei victorii si cred ca vom construi o echipa frumoasa si competitiva la Iasi. Ma bucur ca jucatorii tineri ca Muth, Avramia sau Herghelegiu cresc de la meci la meci si cred ca merita mai mult, merita sa creasca intr-o formatie mai buna. Cu cateva transferuri de valoare, putem construi o echipa foarte puternica pentru sezonul viitor. Am dominat meciul cu Ariesul, in afara golului am mai avut alte trei ocazii mari, in timp ce oaspetii nu si-au creat nici o ocazie. Nu ma intereseaza ce spune antrenorul echipei adverse. O sa ma puneti intr-o zi sa comentez si ce a spus Basescu. Poate antrenorul Ariesului a vazut alt meci. Daca as avea bani, le-as da din buzunarul mei primele de joc, pentru ca merita".

Florin Fabian, antrenor Ariesul Turda: "Cred ca meritam cel putin un punct la Iasi, pentru ca ACSMU Poli nu a aratat nimic. In plus, am vorbit dupa meci cu baietii si mi-au zis ca nu a fost penalty la duelul dintre Pampe si jucatorul Iasului (Herghelegiu - n.r.). In proportie de 70 la suta am dominat teritorial meciul, dar nu am reusit sa ne cream ocazii importante pentru ca am avut multi jucatori accidentati, Tilinca lipsindu-ne foarte mult astazi".

ACSMU Poli Iasi: Alexeev - Cretu, Muth, Avramia, Siminic - Cl. Tudor, Florin Patrascu, Florea ('85 Panc) - Ghiceanu, Kamara ('61 Marin), Herghelegiu ('74 Drida). Antrenor: Adrian Falub.
Ariesul Turda: Pampea - Pop, Tirca, Bier, Timar -Chirciu, Pocean, Lacoviste ('85 Barboloviciu), Pecarov ('46 Zambuzzi) - Hadar, Saim ('61 Lekic). Antrenor: Florin Fabian.
Arbitri: Marius Bocaneala (Galati); Ciprian Iovu (Botosani), Andra Hiticas (Bistrita).

Page time :0.1620 (s) | 35 queries | Mysql time :0.019852 (s)