Se vede Liga I

Poli a facut un pas urias spre promovare

19 Martie 2011
1866 Vizualizari | 2 Comentarii
• ACSMU Poli Iasi - CS Mioveni 2-1 (1-0), in etapa 18 a Seriei a II-a, din liga secunda la fotbal • Golurile iesenilor au fost marcate de Patrascu si Alexandru Marin, ultimul inscriind golul victoriei in minutul 90+1 • Pentru Mioveni a punctat Huzuneanu • Dupa acest rezultat, Poli a urcat pe locul 4 si s-a apropiat la doua puncte de CS Mioveni, care este liderul Seriei a II-a, inaintea rundei de astazi • "Poli nu au contat in acest joc, iar dupa aceasta victorie pot emite pretentii la promovare", a fost concluzia lui Ionut Popa

Liga I se vede tot mai bine din Copou! ACSMU Poli Iasi a invins pe CS Mioveni cu scorul de 2-1 (1-0) si sperantele iesenilor la promovarea in elita reinvie. Pe un frig patrunzator, dar pe un gazon acceptabil si in fata a aproximativ 3500 de spectatori, Poli si Mioveni si-au impartit dominarea si ocaziile, dar cei care au avut un strop de sansa in plus au fost iesenii care au inscris golul egalizator prin Alexandru Marin, abia introdus pe teren, in primul minut de prelungiri.
Inceputul de meci a fost crispat, dar dupa un sfert de ora de tatonare, gazdele au ratat o ocazie uriasa. Ghiceanu a centrat în careu de pe partea dreapta, Florea, nemarcat, a preluat la marginea careului si a tras mult peste poarta. In minutul 19, Poli a deschis scorul, dupa o actiune frumoasa a lui Florea, care a patrus în careu pe partea stânga, a pasat înapoi pentru Patrascu, care înscris simplu cu latul. Baietii lui Ionut Popa, primit cu simpatie la Iasi, au resimtit socul si dupa alte 4 minute, Ghiceanu putea face 2-0. Herghelegiu a patruns impetuos pe partea dreapta, a centrat in fata portii, Ghiceanu a plonjat in careul mic, dar a trimis putin alaturi. Mioveniul a iesit mai mult la joc, a dominat clar mijlocul terenului, dar pana la pauza nu si-a creat nici o ocazie serioasa de gol, cu exceptia unor suturi de la distanta ale lui Claudiu Ionescu si Sandulescu. Pana la pauza, Adrian Falub a fost nevoit sa faca si prima inlocuire, Ghiceanu, accidentat, fiind inlocuit cu Raymod Lukacs.
Fortati de acel 1-0 de pe tabela, jucatorii de la Mioveni au iesit mai mult la joc si au avut o ocazie uriasa in chiar startul actului secund. Ionescu a scapat singur cu Hutan, dar a tras in goal-keeper-ul iesean. Treptat, Panc si compania au fost fortati sa faca pasul inapoi, iar pe teren a fost o singura echipa, Mioveniul, care nu si-a creat insa ocazii foarte mari. Dupa un avertisment al lui Daniel Stan, care a tras slab de la 30 de metri, inevitabilul s-a produs si in minutul 78, Huzuneanu a restabilit egalitatea cu un sut de la marginea careului pe coltul lung. Mingea a trecut prin tot careul, lasându-l pe Hutan fara replica. În momentul sutului, trei jucatori ai Mioveniului erau în offside, însa nu au fost pe directia mingii. Iesenii au resimtit socul si in minutul 82, Hutan a respins greu lovitura de cap a lui Daniel Stan, care se ducea direct spre vinclu. Un minut mai tarziu, Adrian Falub muta decisiv: l-a scos pe Herghelegiu de pe teren si l-a introdus pe Alexandru Marin. Dupa un sut al lui sandulescu de la 25 de metri, varful adus de la Rapid Dumesti a inscris golul victoriei pentru ACSMU Poli. In minutul 90+1, Gado a centrat de pe partea dreapta si Marin a trimis cu capul din 6 metri în plasa, pe lânga portarul Popescu. Dupa acest rezultat, Poli a acumulat 30 de puncte si a urcat pe locul 4 in clasament, la doua puncte de CS Mioveni, liderul Seriei a II-a, inaintea meciurilor de astazi si de maine. Dupa meci, jucatorii ieseni au declansat fiesta in vestiar cantand: "Sa vina banii la baieti!" si "Poli, Poli". Etapa viitoare, Poli ar fi trebuit sa joace sambata, 26 martie, la ALRO Slatina, dar partida s-a amanat la solicitarea iesenilor care au doi jucatori la echipele de juniori si tineret.

Reactii la finalul meciului

Ionut Popa, antrenor CS Mioveni: "Am dominat meciul cu autoritate, in prima repriza gazdele nu au trecut de doua ori de mijlocul terenului. Daca vreti, s-a jucat ca la handbal, ei se adunau in jurul semicercului iar noi cautam sa desfacem apararea lor. In repriza a doua am jucat mult mai bine decat ei. Din pacate, avem probleme la finalizare si se pare ca tot returul este la fel, avem un ghinion teribil. Cand iei gol la o faza banala, asa cum am luat noi in ultimul minut, nu mai ai ce spune. Ei nu au contat in acest joc, iar dupa aceasta victorie pot emite pretentii la promovare. Suntem suparati, pentru ca nici prin gand nu mi-a trecut ca putem pierde acest joc. Chiar am venit sa batem la Iasi. Nu mi-a spus nimic jocul lui Poli, stiam potentialul echipei iesene, dar cu toate acestea am pierdut. Cu siguranta si publicul a avut un rol important, i-a dus pe cei de la Poli spe victorie. Nu stiu sa antrenez ghinionul poate altcineva stie sa faca asta. Poate vor veni momente mai proaste si in jocul nostru si vom castiga. Oricum, cred ca dupa acest joc am aratat ca am meritat sa fim pe locul I si sper sa revenim in frunte".
Adrian Falub, antrenor ACSMU Poli Iasi: "Am obtinut o victorie importanta, care ne mentine cu sanse in lupta pentru promovare. Oricum, obiectivul nostru ramane formarea unei echipe competitive, dar daca vom ajunge pe un loc promovabil, sper sa nu mai cedam acea pozitie. Cred ca am meritat sa castigam, pentru ca ne-am dorit acest lucru. Multumesc publicului pentru faptul ca a fost alaturi de noi. Poli incepe sa aiba o echipa care merita iubita si sper ca suporterii sa vina din ce in ce mai mult alaturi de echipa. Astazi s-a vazut ca suporterii ne pot duce la victorie. Nu vreau sa vorbesc despre promovare acum. Ganditi-va ca acum cateva luni toata lumea ne radea in nas si spunea despre noi ca vom avea sanse la promovare doar atunci cand vom mai castiga la fel cum am facut-o la Craiova, la masa verde. Eu sper sa ajungem pe un loc promovabil si sa ramanem acolo. Nu trebuie uitat faptul ca avem o echipa cu multi jucatori tineri. Ne lipseste inca maturitatea de a duce un meci pana la capat, mai avem momente cand suferim in joc".

ACSMU Poli Iasi: Hutan - Al. Cretu, Vlaicu, Panc (cpt.), Siminic - Gado, Cl. Tudor, Patrascu, M. Florea ('70 Badic) - Ghiceanu ('44 Lukacs), Herghelegiu ('83 Al. Marin). Antrenor: Adrian Falub
CS Mioveni: Oct. Popescu - Ciucur, Bg. Stoica, M. Olteanu (cpt.), Baicu - Cosereanu, Sandulescu, Huzuneanu, Sfârlea ('56 Daniel Stan) - Ayza, Cl. Ionescu ('89 Nila). Antrenor: Ionut Popa
Arbitri: Andrei Chivulete - Vladimir Urzica, Ovidiu Artene
Observatori: Hagic Garabet si Constantin Gheorghe