Poli a inviat la Ploiesti

26 Aprilie 2011
1832 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul Ploiesti ACSMU Poli Iasi 1 1 foto liga2
Chiar in Sambata Mare, fotbalistii ieseni au reusit o "mica minune" - sa smulga un punct, scor 1-1, pe terenul liderului Petrolul Ploiesti. Prahovenii aveau victorii pe linie in meciurile de acasa in acest sezon, dar trupa lui Adrian Falub le-a incurcat socotelile. Catarama a adus fericirea în tribunele micutului stadion de la Strejnic (acolo unde Petrolul isi disputa partidele de acasa), însa Ghiceanu le-a închis gura tuturor sustinatorilor galben-albastri.
Cu Oprita în binecunoscutul rol de locomotiva, Petrolul a asediat careul lui Alexeev înca din primele minute ale întalnirii cu iesenii, dar la pauza scorul a fost egal, 0-0. La reluare, Oprita s-a aflat în doua randuri în situatia de a deschide scorul, dar suturile sale s-au oprit doar în bratele lui Alexeev. Buhaescu nu l-a putut învinge nici el pe goalkeeper din ipostaza de unu la unu, ca mai apoi, tot portarul iesenilor sa intervina salvator la un sut al lui Oprita din interiorul careului. Descatusarea "galben-albastrilor" a venit într-un tarziu, dupa o combinatie între cei mai activi jucatori ai gazdelor. In minutul 74, Oprita a centrat de pe partea dreapta, iar Catarama a prelungit din sase metri, la coltul lung. Desi incurajata de un stadion intreg, Petrolul s-a multumit cu conservarea rezultatului si pret de cateva minute s-a înghesuit în propria jumatate. In minutul 84, Ghiceanu a adus egalarea, cu un sut in diagonala, din 14 metri, dupa ce a castigat un duel la marginea careului cu Pompiliu Stoica. Petrolul s-a aruncat în atac si a mai ratat doua mari ocazii de gol prin acelasi Oprita, dar partida s-a terminat 1-1.
Cu cele 34 de puncte acumulate dupa 23 de etape, ACSMU Poli Iasi se claseaza pe locul sase în Seria a II-a a Ligii a II-a. Etapa viitoare, echipa moldoveana va sta, deoarece ar fi trebuit sa joace cu Minerul Lupeni. Fotbalistii ieseni au primit cateva zile libere si vor reveni la antrenamente astazi, pentru ca urmatorul joc este programat abia miercuri, 4 mai, acasa cu Gaz Metan CFR Craiova. Tot in aceasta saptamana se va stabili si viitoarea strategie a clubului din Copou, presedintele Sichitiu fiind tentat sa plece de la echipa.

Reactii la finalul jocului

Valeriu Rachita: "Am primit gol pe o neatentie si mult prea multe n-ar mai fi de spus, atata vreme cat a fost o partida între o echipa care a vrut sa joace fotbal si o alta venita sa distruga spectacolul. Antrenorul echipei din Iasi a declarat, înaintea partidei, ca suntem ajutati cu mijloace extrasportive, ca am primit multe penalty-uri. Astept sa vad cum îsi va motiva aceste afirmatii în fata comisiilor Federatiei. Le promit tuturor celor care ataca echipa ca nu o vor face fara sa primeasca un raspuns din partea mea, asa cum s-a întamplat si cu cei de la UTA, într-un caz în care, s-a vazut, ni s-a dat dreptate".

Adrian Falub: "Este un rezultat bun pentru noi. Am facut un joc defensiv excelent, am fost foarte disciplinati tactic si am castigat un punct în fata unei echipe care, probabil, va promova. Pana la urma, chiar daca Petrolul a avut doua-trei situatii mai multe decat noi, rezultatul este echitabil. Vreau sa felicit publicul de aici. Mi-as dori sa avem si noi acasa. Ma bucur pentru rezultat, unul care ne da sperante pentru viitor, pentru ca sanse de promovare anul acesta nu mai sunt".

Petrolul: Zimmermann - Carja, Ljubinkovic (cpt.), Plecanciuc, P. Stoica - Benga, Duru (46 Catarama) - Fl. Dumitru, Buhusi (63 Garleanu), Oprita - Buhaescu (80 Cr. Vlad). Antrenor: Valeriu Rachita.
ACSMU: Alexeev - Al. Cretu, Muth, Avramia, Siminic - Patrascu - Ghiceanu, Cl. Tudor (cpt.), Florea (75 Drida) , Herghelegiu (83 Liuba) - Al. Marin (63 Tanasa). Antrenor: Adrian Falub.