Poli a retrogradat in Divizia B

9 Mai 2011
1191 Vizualizari | 2 Comentarii
• BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc – Politehnica Iasi 102-87 (24-15, 21-23, 23-21, 34-28), in ultimul meci din faza a doua a play-out-ului Diviziei A de baschet masculin

Sportul iesean este la pamant. Inca o echipa locala va juca din sezonul viitor in liga secunda. Echipa de baschet masculin Politehnica Iasi a pierdut ultimul meci din faza a doua a play-out-ului Diviziei A la Miercurea Ciuc si a retrogradat in Divizia B. La scorul general de 2-2, iesenii aveau nevoie de o victorie pentru a se mentine in Divizia A, dar au pierdut la Miercurea Ciuc, cu scorul de 102-87 (24-15, 21-23, 23-21, 34-28).
BC Perla Harghitei a castigat faza a doua din play-out, cu scorul general de 3-2, si va juca si sezonul viitor in elita baschetului masculin romanesc. De partea cealalta, baietii lui Costel Moscalu vor mai disputa inca o faza din play-out, cu CSU Cuadripol Brasov, pentru a stabili exact pe ce loc termina sezonul (15 sau 16, ambele pozitii fiind, insa, retrogradabile). In aceasta ultima faza a sezonului se va juca dupa sistemul cel mai bun din trei meciuri, doua jocuri urmand sa se dispute in Sala Polivalenta din Iasi.
Dupa ce au egalat scorul general la 2, baschetbalistii ieseni au inceput slab meciul de la Miercurea Ciuc si au fost condusi dupa primul sfert cu scorul de 24-15. Dawson si compania au mai echilibrat disputa in sfertul al doilea, pe care l-au castigat cu 23-21, dar la pauza mare gazdele aveau un avantaj de 7 puncte, scor 45-38. Ciucanii s-au tinut tare si, dupa revenirea de la vestiare, au castigat sfertul 3 cu 23-21, si Poli mai avea la dispozitie 10 minute pentru a recupera diferenta de 9 puncte. Iesenii nu au mai avut insa forta, au pierdut sfertul 4 cu 28-34 si meciul s-a incheiat cu victoria gazdelor, scor 102-87.
In ultimul meci de la Miercurea Ciuc, cel mai bun marcator al Politehnicii Iasi a fost Kabengele, cu 22 de puncte reusite, urmat in topul eficacitatii de Dawson, cu 21 de puncte, si de McCullogh, cu 19 puncte. Restul punctelor au fost reusite de jucatorii: Huludet – 11p. (7 recuperari), M. Nicolae – 10p. (7 recuperari), Amarghioalei – 2p., Marinkovic – 2p. De partea cealalta, pentru ardeleni, americanul Hannah, cu 36 de puncte, a fost cel mai bun marcator. Urmatorii in topul eficacitatii au fost: Huffman – 18p., Coleman – 15p. (17 recuperari), Enrico Ramon – 15p., Samoila - 10p., Levine – 8p.