Poli, invinsa fara drept de apel la Alba Iulia

23 Mai 2011
1434 Vizualizari | 0 Comentarii
• Desi a avut in fata o formatie care lupta pentru evitarea retrogradarii, ACSMU Poli Iasi a pierdut cu scorul de 0-2 (0-2) pe terenul echipei Unirea Alba Iulia, la capatul unui joc modest • Elevii lui Adrian Falub au coborat pe locul 6 in clasamentul seriei a II a Ligii a II-a

Dupa trei victorii consecutive, fotbalistii de la ACSMU Politehnica Iasi au fost readusi cu picioarele pe pamant de o echipa de pluton, care cocheteaza cu ultimele locuri in seria a doua a ligii secunde. Sambata, elevii lui Adrian Falub au pierdut fara drept de apel la Alba Iulia, cu scorul de 0-2 (0-2), la capatul unei evolutii modeste, oaspetii aratand in putine momente a echipa care s-a batut pana nu demult pentru un loc in prima liga.
Gazdele si-au asigurat victoria inca din prima repriza, la finalul primelor 45 de minute Alba Iulia avand un avantaj de doua goluri pe tabela, gratie "dublei" reusite de Silviu Muresan. Scorul a fost deschis in minutul 11, atunci cand Muresan a driblat fundasii centrali ai Politehnicii si a inscris fara probleme in poarta lui Alekseev, cu un sut din careu. Acelasi Muresan a majorat diferenta in minutul 35, atacantul gazdelor indeplinind o simpla formalitate, din doi metri, dupa un sut-centrare al lui Spataru, de pe partea dreapta. In repriza secunda, la adapostul acestui avantaj, gazdele au inchis bine jocul si nu le-au dat spatii moldovenilor, care nu si-au creat multe situatii de a marca. Iesenii au acuzat, pe langa lipsa obiectivului, atat de des invocata de tehnicianul Falub, si oboseala unui drum lung parcurs cu autocarul cu o zi inainte de meci.
Partida a fost arbitrata de o brigada cu Teodora Albon (Cluj-Napoca) la centru, arbitrii asistenti fiind Marius Balan (Dej) si Emil Ioan Cristea (Arad).
La finalul intalnirii, antrenorul ACSMU Politehnica a recunoscut ca elevii sai au facut un meci slab la Alba Iulia. "Am facut un meci slab. Locul din clasament nu ne da motivatie. Alba merita victoria. Sunt ingrijorat vizavi de modul in care ne-am prezentat astazi. Mai sunt doua meciuri, tragem linie si pregatim sezonul viitor", a spus tehnicianul dupa esecul cu Unirea Alba Iulia.
In urma acestei infrangeri, Poli a ramas cu 43 de puncte si a coborat pe locul 6 in clasamentul seriei a doua a ligii secunde, fiind la doua lungimi in spatele formatiei ALRO Slatina, care a dispus in etapa a 28-a de CSM Rm. Valcea cu un categoric 5-0.
In runda urmatoare, ACSMU Poli Iasi va juca pe propriul teren cu Vointa Sibiu, echipa care inca mai spera la promovare, desi sansele sunt reduse. Sibienii ocupa locul 4, cu 47 de puncte.
Formatii:
Unirea Alba Iulia: Pascal (cpt.) - Balu, Kamara, Potopea, Oprea - Spataru, Pleniceanu, D. Militaru, Boboc - N. Stanciu, Silviu Muresan. Antrenor: Gabriel Rotaru.
Politehnica Iasi: Alekseev - Al. Cretu, S. Muth, Ad. Avramia, G. Siminic - R. Gado, Cl. Tudor (cpt.), Fl. Patrascu, Ghiceanu - M. Florea, Kamara. Antrenor: Adrian Falub.

Page time :0.1460 (s) | 34 queries | Mysql time :0.018616 (s)