Poli s-a chinuit cu oltenii - FOTO

5 Mai 2011
2962 Vizualizari | 0 Comentarii
ACSMU Poli Iasi Gaz Metan CFR CRaiova
• ACSMU Poli Iasi - Gaz Metan CFR Craiova 1-0 (1-0), in etapa 25 a Seriei a II-a, din liga secunda de fotbal • Singurul gol al meciului a fost marcat de fundasul central Sergiu Muth, in minutul 38 • In lipsa unui obiectiv si in fata a doar 200 - 300 de spectatori, jocul iesenilor a dezamagit din nou • Dupa acest succes, Poli ramane pe locul 6 in clasament, dar s-a apropiat la 9 puncte de al doilea loc promovabil • Etapa viitoare, formatia din Copou va sta, in lipsa de adversar

Doar 200 de spectatori au urcat aseara in dealul Copoului pentru a-i vedea la lucru pe fotbalistii de la ACSMU Politehnica Iasi. Iar cei care au ramas acasa nu au avut ce regreta, pentru ca jocul dintre ACSMU si Gaz Metan CFR Craiova a fost unul slab, si asta nu numai din cauza iesenilor, ci si din pricina adversarilor olteni, care nu au jucat nimic tot meciul. Pana la urma, trupa lui Adrian Falub a invins cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul reusit de fundasul central Sergiu Muth.
In prima repriza, oaspetii s-au apropiat rar de poarta rusului Alexeev, si atunci fara sa fie prea periculosi, in timp ce Poli a atacat steril, fara sa-si creeze mari ocazii de gol, cu exceptia unor suturi ale lui Ghiceanu. Acelasi Ghiceanu a fost lansat perfect de Claudiu Tudor, in minutul 16, dar a intarziat sutul si a fost blocat de un fundas advers. Din cornerul rezultat, Tudor a executat inselator, iar portarul Neagoe a respins greu in transversala. In minutul 38, dupa o noua lovitura de colt, fundasii olteni au respins mingea doar pana la Siminic, care a trimis o pasa foarte buna peste toata defensiva oaspete, iar Sergiu Muth a inscris cu o frumoasa lovitura de cap de la 10 metri. Pana la pauza, tot iesenii au mai trecut o data pe langa gol, in minutul 41, cand Patrascu a sutat violent de la marginea careului, dar fundasul central Florin Parvu a respins in corner.
Dupa pauza, jocul a fost si mai urat, prilej pentru putinii spectatori ieseni sa-l ia la rost pe antrenorul Adrian Falub. Gaz Metan CFR Craiova, o formatie care etapa trecuta a remizat cu Petrolul Ploiesti, nu a avut forta sa atace si sa-si creeze ocazii, in timp ce antrenorul Politehnicii a preferat sa inchida jocul si sa astepte eventuale contraatacuri. In minutul 67, Ghiceanu, ramas singur in centrul careului, lufteaza incredibil, ratand astfel golul de 2-0, care ar fi putut descatusa jocul gazdelor. Un minut mai tarziu, Marian Tanasa, poate cel mai slab om de pe teren, a scapat singur cu portarul Neagoe, dar a tras in acesta. Si Marian Florea a fost aproape de gol, in minutul 72, dar a intarzit mult sutul si a fost blocat de defensiva Gazului. Din acest moment, Falub a ordonat retragerea, l-a scos din teren pe Herghelegiu si l-a introdus pe Mihai Panc. Pana la final, s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, Poli obtinand o victorie logica, scor 1-0, fara sa forteze in fata unui adversar modest.
Dupa acest succes, Poli ramane pe locul 6 in clasament, dar s-a apropiat la 9 puncte de al doilea loc promovabil. Etapa viitoare, formatia din Copou va sta, in lipsa de adversar.

Reactii la finalul meciului

Jerry Gane, antrenor Gaz Metan CFR Craiova: "Noi am facut astazi un meci mai slab fata de remiza cu Petrolul Ploiesti, iar în aceste conditii victoria Iasului a fost meritata. Poli a presat mai mult, si-a creat mai multe ocazii de a înscrie si a reusit sa fructifice una. Deocamdata este devreme sa discut despre obiectivul echipei noastre pentru sezonul urmator. Eu zic, totusi, ca avem o echipa buna si sper sa ne întarim pentru a trage la promovare".

Adrian Falub, antrenor Poli Iasi: "A fost o victorie meritata a noastra, prin prisma ocaziilor de gol pe care ni le-am creat. Ma bucur ca am reusit sa legam doua rezultate pozitive, avand în echipa multi tineri. Aceasta echipa are potential, dar trebuie lasata sa creasca. De asemenea, consider ca merita mai mult respect atat din partea conducerii executive, cat si din partea suporterilor. Am jucat cu sufletul, dar nu e meritul meu general ca echipa s-a mobilizat".
Falub a explicat si motivul pentru care l-a facut dobitoc pe Florea în timpul meciului: "Fotbalul nu e casa de dans si bune maniere. Mai apar si unele expresii. Oricum, nu cred ca am folosit vreo expresie neortodoxa la adresa lui Florea, care ar fi trebuit sa faca un fault tactic pentru a opri un contraatac al oaspetilor. Nu am vorbit ca Dan Petrescu, antrenor care a devenit campion. Ar trebui si eu sa învat de la el, nu?".

ACSMU Poli Iasi: Alexeev - Al. Cretu, Muth, Avramia, Siminic - Herghelegiu ('74 Panc), Cl. Tudor, Fl. Patrascu, M. Florea ('84 Drida) - Ghiceanu, M. Tanasa ('87 Kamara). Antrenor: Adrian Falub.
Gaz Metan CFR Craiova: M. Neagoe - Firoiu ('79 Mitrita), Fl. Pîrvu, Crusoveanu, C. Bogdan - M. Voicu, Riosanu, Mitic, I. Mihai (C. Nita '52) - Trifu ('61 Nakamura), Boroiban. Antrenor: Ionel Gane.
Arbitri: Ciprian Amarandei (Vaslui) - Catalin Liviu Guloiu (Tisau) si Vasile Dan Popescu (Buzau).

Page time :0.1598 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014555 (s)