Puneti clasamentul in rama! CSMS Iasi urca pe locul secund in Liga I - GALERIE FOTO

27 Iulie 2015
1600 Vizualizari | 1 Comentarii
Putini oameni ar fi crezut ca dupa trei etape scurse din Liga I de fotbal, CSMS Iasi va ocupa locul secund in clasament, la egalitate cu liderul ASA Targu Mures. Exact aceleasi echipe care au terminat pe primele doua locuri in ierarhia returului sezonului trecut. Aseara, CSMS Iasi a facut un meci slab, dar a invins Petrolul Ploiesti, cu scorul de 1-0, dupa golul marcat spre final de Bojan Golubovic. In minutul 87, Cretu a centrat o minge in careu, Pecanha a cerut fault la un contact usor cu Golubovic, arbitrul George Gaman a lasat jocul sa continue, iar atacantul CSMS a marcat cu capul, in poarta ramasa goala.

La meci a asistat si primarul suspendat Gheorghe Nichita, care nu a urcat la Tribun Oficiala si a preferat sa urmareasca partida de la Tribuna B, alaturi de presedintele Florin Prunea si de fostul antrenor al Politehnicii Iasi, Ionut Popa.
Începutul partidei a fost echilibrat. În minutul 16, Țiganasu a încercat poarta cu un sut de la 20 de metri, dar Pecanha n-a avut nici o problema în retinerea balonului. Cea mai mare ocazie a fost ratata în minutul 34 de Golubovici. Atacantul a reluat cu capul, însa mingea a trecut putin pe langa poarta.

Dupa pauza, Vasile Gheorghe si-a încercat sutul (50), dar a trimis total dezamagitor. Bole a trimis si el un sut-centrare care l-a pus în mare încurcatura pe Pecanha (80), însa goalkeeperul ploiestenilor a scos de sub bara.
Unicul gol al partidei a fost marcat cu 4 minute înainte de finalul jocului, cînd Pecanha nu iese pe o centrare și Golubovici marchează nestingherit.

Dupa acest joc, moldovenii o egaleaza pe ASA în fruntea clasamentului, cu 7 puncte, în timp ce ploiestenii raman ultimii, cu -4 puncte dupa ce au fost penalizati la începutul sezonului cu 6 puncte. Etapa viitoare, sambata seara, CSMS Iasi joaca in deplasare la Pandurii Targu Jiu.

CSMS: Grahovac - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu - Mitici - Nuno Viveiros, V. Gheorghe (Piccione 62'), Grigorie (Enescu 46', Cretu 82'), Bole – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Petrolul: Pecanha - Beța, Benga, Porret, Rippert - Ropotan, Altama (Zoubir 39') - Nepomuceno (Voinea 57'), Marinescu, Varga (A. Chiriță 84') – Moussa. Antrenor: Tibor Selymes.
Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Este prima victorie. Am suferit foarte mult. In prima repriza am jucat bine, am creat cateva ocazii dar nu am reusit. Dupa pauza, Petrolul ne-a creat probleme, iar noi ne-am retras mult si am avut ocazii abia spre final. In ultimul sfert de ora, am incercat sa castigam meciul si ma bucur ca am reusit. Nu stiu ce s-a intamplat la faza golului nostru, important este ca am castigat un meci foarte greu pentru noi. Sunt multumit de baieti. Nu mi-a placut cum a intrat Enescu, eu vreau ca un fotbalist care intra sa dea suta la suta. Nu mi-a placut si l-am schimbat. Obiectivul nostru este sa ne salvam de la retrogradare, mult mai devreme ca anul trecut Trebuie sa adunam puncte in clasament. Am facut 3 meciuri bune, campionatul e lung. Baietii vor sa adune cat mai multe puncte posibile si sa vedem unde ne vom clasa la final”.
Tibor Selymes, antrenor Petrolul Ploiesti: ”Am inceput prost partida, am jucat destul de slab, Dupa pauza, am intrat mai bine, am avut si cateva situatii de gol, dar apoi am luat un gol stupid. Cred ca a fost fault in atac la Golubovic. In primele doua etape, ne-am creat foarte multe ocazii, dar nu am marcat. Astazi nu am mai avut ocazii de a marca si asa am pierdut fie pe o greseala de arbitraj, fie pe greseala lui Pecanha. Mai avem nevoie de 3-4 jucatori, ca sa fim competitivi. A fost un meci echilibrat, de egalitate”.

Ionut Popa, fost antrenor Politehnica Iasi: ”Jocul a fost slab. Discutam cu primarul Nichita si cu presedintele Florin Prunea si recunoasteau si ei ca echipa lor a jucat extrem de slab astazi. Au castigat pentru ca echipa lor a luptat pana in ultimul minut. Petrolul a pierdut in primul rand din cauza unei greseli a lui Pecanha, mai degraba decat a arbitrului. Un joc foarte dur al Petrolului, a lasat jocul foarte dur arbitrul Gaman. Cred ca trebuia sa umble mult mai repede la cartonase arbitrul Gaman. Am venit la Iasi, pentru ca am avut ceva de rezolvat in Republica Moldova. Lumea m-a primit extraordinar la Iasi, si-au facut poze cu mine, mi-au scandat numele. Cred ca nici la Arad, unde este casa mea, nu am fost asa iubit ca la Iasi. Putini atrenori traiesc ce am trait eu la Iasi. Iasul este a doua mea casa. Eu niciodata nu am fost stresat, daca alti antrenori veneau la meciurile echipei mele. Dupa joc, am vorbit cu Napoli, l-am felicitat si sper sa nu creada ca am venit cu alte interese. Din pacate, in ultimii 3-4 ani a scazut interesul si nivelul fotbalului in Romania. Nu cred ca play-off si play-out este potrivit pentru fotbalul din Romania, dar nu sunt eu omul care sa dau sfaturi sau sa decid”.