R 13 grade Pietrarie, campioana primei editii a Cupei Anului Nou la fotbal

22 Ianuarie 2013
1054 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana R 13 grade Pietrarie

Echipa barnoveana R 13 grade Pietrarie a castigat prima editie a Cupei Anului Nou la fotbal, turneu ce a avut loc in week-end-ul trecut la sala Universitatii Tehnice Gh. Asachi din Complexul Studentesc Tudor Vladimirescu din Iasi. In finala, R 13 grade s-a impus la mare lupta cu scorul de 7-6 in fata celor de la Viitorul Barnova si si-a adjudecat titlul de campioana a primei editii. Podiumul a fost completat de Parohia Pietrarie, care a trecut clar in finala mica de echipa Forza Visan, scor 15-5. La startul competitiei s-au aliniat 8 formatii din zona Barnova, clasamentul final fiind urmatorul: 1. R 13 grade Pietrarie, 2. Viitorul Barnova, 3. Parohia Pietrarie, 4. Forza Visan, 5. Steaua Magica Barnova, 6. Noua Generatie Barnova, 7. Inter Paun, 8. Popasul Paun (a primit premiul "trompeta turneului"). Turneul a fost organizat de Alina Hilitanu, manager al firmei Cheers Events, si Dorel Bogdanel Rotaru (fotbalist la Viitorul Tg. Frumos).
La banchetul organizat la Cabana Bucium au fost acordate mai multe premii. Fiecare echipa a primit cate o diploma de participare, iar diplome de excelenta au fost acordate cotidianului BUNA ZIUA IASI - partenerul media al competitiei, precum si jucatorilor Vasile Apachitei si Bogdan Rotaru, ambii de la campioana R 13 grade Pietrarie, pentru intreaga activitate fotbalistica.
De asemenea, au mai fost acordate distinctii pentru cel mai bun portar (Petru Rusu - Viitorul Barnova), arbitrul competitiei (Vali Iordache), cel mai bun jucator (Alexandru Maxim - Viitorul Barnova), premiul fair-play fiind obtinut de echipa Inter Paun. Trofeul de golgeter a fost adjudecat de Alexandru Rotaru, de la Parohia Pietrarie, autor a 17 goluri.
La final, organizatorii au promis ca vor permanentiza Cupa Anului Nou. "Turneul a fost o reusita si speram sa organizam an de an aceasta competitie. Tin sa le multumesc participantilor, colaboratorilor care ne-au sustinut, precum si domnului Mihai Balan, consilier local de Barnova, pentru sprijinul deosebit pe care ni l-a acordat", a declarat Alina Hilitanu, unul dintre organizatori.