Radu Voina: “Calificarea se va decide in retur”

2 Aprilie 2012
445 Vizualizari | 0 Comentarii
Radu Voina

Radu Voina, antrenorul echipei feminine de handbal Oltchim Rm. Valcea, a declarat că formaţia sa a reuşit un meci incredibil cu Gyor, dar calificarea în finala Ligii Campionilor se va decide în returul din Ungaria.

'A fost o repriza a doua bună, am jucat un handbal foarte frumos. E incredibil ce am reuşit, sa revenim de la 5 goluri şi să trecem în faţă. Prima repriză a fost opusul celei de-a doua, am refuzat contactul fizic şi cu jucătoare ca Amorim, Gorbicz sau Loke nu poţi să faci asta'', a declarat Voina după meciul de duminică, în care Oltchim s-a impus cu scorul de 35-31, după ce în min. 31 era condusă cu 18-13.

''E de reţinut că victoria a fost obţinută cu doar jumătate de echipă. Jovanovic şi Elisei nu au putut să joace, fiind accidentate, astfel că acest rezultat e extraordinar. Nu contează diferenţa de scor, calificarea se tranşează în retur, totul e posibil chiar şi la acest nivel'', a mai spus Voina.

''Nu suntem favoriţi la calificare, va fi un meci mai greu decat cel de la Valcea, ne vom apăra şansele cum putem. Fetele îşi doresc foarte mult să caştige, nu e la îndemana oricui să ajungă în finala Ligii Campionilor'', a subliniat Radu Voina, care a precizat că se fac eforturi deosebite ca jucătoarea muntenegreană Marija Jovanovic să revină în retur.

Oltchim Rm. Valcea a reuşit o victorie frumoasă, 35-31 (13-17), cu Gyor AUDI ETO KC, duminică, în Sala Sporturilor ''Traian'', în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin. Returul va avea loc pe 7 aprilie, la Veszprem.